Aparat Fotograficzny Roku 2021: Nikon Z9

Plebiscyt Wirtualnej Polski o nazwie Imperatory WP właśnie dobiegł końca. Czytelnicy wyłonili najlepsze rozwiązania technologiczne w 12 kategoriach. Wśród nich nie mogło zabraknąć Aparatu Roku 2021. Konkurencja była naprawdę zażarta, lecz żaden model nie przebił Nikona Z9.

Autor: Marcin Watemborski | 11.02.2022

Imperatory WP to doroczne święto technologii. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakami codzienności oraz ekologii. W końcu każdego dnia sięgamy po bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne – wystarczy spojrzeć na smartfon, który prawie każdy z nas nosi w kieszeni. Jednak mimo że „najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie”, to jednak jeszcze dużo czasu musi upłynąć, by smartfony zrównały się z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Tu nie ma miejsca na ustępstwa.

O tytuł Aparatu Roku 2021 walczyło pięć modeli: Nikon Z9, Canon EOS R3, Sony A1, Fujifilm GFX 50S II oraz Ricoh GR IIIx. Każdy z nich ma niewątpliwie swoje zalety, a jakość obrazu przez nie generowana jest fenomenalna. Bez wątpienia są to aparaty, które wyznaczają trendy współczesnego rynku obrazowania cyfrowego. Na ich tle jednak znacznie wyróżnia się jeden i ten właśnie przypadł do gustu najbardziej naszym czytelnikom.

Laur pierwszeństwa wędruje do firmy Nikon za doskonały model, jakim jest jej flagowy bezlusterkowiec Nikon Z9. Wspomniany aparat jest wyposażony 45-megapikselową pełnoklatkową matrycę Stacked CMOS. Jest ona wspierana przez ekstremalnie szybki procesor Expeed 7. Nowa konstrukcja sensora oraz chipset pozwalają na odczyt informacji z prędkością, jakiej nie osiągają żadne inne aparaty konkurencji.

Innowacyjną rzeczą, na którą nie zdecydowała się z żadnych innych firm na rynku, jest zastosowanie wyłącznie systemu migawki elektronicznej. W korpusie Nikon Z9 nie znajdziemy mechanicznej migawki. Nie ma się jednak co bać o brak ochrony matrycy podczas zmiany obiektywu, gdyż ta będzie zasłaniana specjalną kurtyną. Zapewne wielu specjalistów zapyta, o efekt rolling shutter – i słusznie. Zgodnie z tym, co podaje producent, ten artefakt w Nikonie Z9 nie występuje, a to ogromny krok naprzód.

Miłośnicy szybkiego fotografowania nie będą zawiedzeni. Dzięki elektronicznej migawce, Nikon Z9 może osiągnąć zawrotną prędkość zdjęć w serii, bo aż 120 kl./s, lecz przy ograniczeniu rozdzielczości do 11 Mpix oraz formatu do JPEG. Warto pamiętać, że proces odbywa się praktycznie bezgłośnie, co zapewne przypadnie do gustu fotografom, którzy potrzebują zostać niezauważeni. Po zmianie formatu na RAW, Nikon Z9 wykona 20 kl./s w pełnej rozdzielczości.

To oczywiście nie wszystkie zalety korpusu Nikon Z9, ale cechy, obok których obojętnie przejść nie można. W plebiscycie Imperatory WP 2021 Aparat Roku zdobył 610 głosów z blisko 2000 oddanych.

Technologia, która zapiera dech w piersi, czyli najciekawsze osiągnięcia 2021 roku

Każdego roku jesteśmy rozpieszczani coraz to nowszymi wersjami gadżetów, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Świat technologii nie zna granic, ponieważ doświadczamy go zarówno przez niewielkie smartfony w naszych kieszeniach, jak i przeogromne teleskopy kosmiczne odkrywające tajemnice wszechświata.

Autor: Marcin Hołowacz | 03.01.2022

Wybierając osiągnięcia i trendy technologiczne 2021 roku, staraliśmy się wskazać te, które z pewnością wpłyną na rok 2022. To dobra chwila nie tylko do refleksji, ale także rozważenia udziału w plebiscycie Imperatory WP, w którym nasi czytelnicy wybierają najlepsze produkty, czyli mistrzów swoich kategorii.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Rakieta Ariane 5 z powodzeniem wyniosła Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną, co miało miejsce 25 grudnia 2021 roku. Takie wydarzenie jest pokazem ludzkich możliwości i chwilą, w której można być dumnym z osiągnieć współczesnej technologii.

Aktualnie, jeden z najnowocześniejszych teleskopów zbudowanych przez świat nauki, znajduje się na drodze do punktu libracyjnego L2, w którym dochodzi do zrównoważenia sił grawitacji Ziemi i Słońca. Dzięki temu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie obiegał naszą gwiazdę wraz z Ziemią, przy okazji stale pozostając w jej półcieniu. Takie położenie jest idealne do prowadzenia obserwacji obszarów poza Układem Słonecznym.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

To, co wyróżnia Webba, to możliwość prowadzenia obserwacji w podczerwieni, ale w tym celu wymagana jest wyjątkowo niska temperatura w okolicach -230 stopni Celsjusza. Dlatego niezbędne było zaprojektowanie specjalnej, wielkiej osłony przeciwsłonecznej. Ostatecznie teleskop pozwoli nam zobaczyć niezwykle odległe obiekty, które powstały kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu. Będzie to miało olbrzymie znaczenie dla świata nauki.

Jest to największy teleskop kosmiczny stworzony przez człowieka, więc w celu wystrzelenia go przez rakietę, potrzebne było jego złożenie… trochę jak origami. Aktualnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odbywa swoją podróż do punktu L2 (odległość ponad 1,5 miliona kilometrów od Ziemi), a w międzyczasie dochodzi do jego powolnego rozkładania.

Rok 2021 czasem dominacji bezlusterkowców

Wybiegliśmy myślami w gwiazdy, a tymczasem na ziemskiej powierzchni dzieje się również bardzo wiele. Jako przykład można podać fakt, że trzech gigantów wydało flagowe modele bezlusterkowców: Sony A1, Canon EOS R3 oraz Nikon Z9. To doskonały powód do zastanowienia się nad pewnymi zmianami na rynku.

Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że segment pozbawionych lustra aparatów, czyli po prostu bezlusterkowców, stopniowo wypiera lustrzanki. Ten powolny proces trwa już od jakiegoś czasu, a na korzyść bezlusterkowców przemawiają m.in. mniejsze gabaryty korpusu, waga, cicha praca, większe możliwości w zakresie tworzenia filmów oraz inne zaawansowane mechanizmy np. w postaci systemów śledzenia oczu.

{"list":[{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/0203828b-a148-42a5-a89c-9bdd8899a167","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Sony A1"},{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/f6f07dea-3961-4d43-97d4-9805c00816ae","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Canon EOS R3"},{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/42dcdef1-8bed-42ce-bd2e-69444793f6ff","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Nikon Z9"}]}

Teraz możemy mówić o bardziej zdecydowanych zmianach, swego rodzaju zakończeniu określonej ery. Za dobry przykład posłuży nam fakt, że w portfolio Canona nie będzie kolejnego flagowego aparatu z układem luster. Fujio Mitarai, prezes Canona, podczas jednego z wywiadów powiedział, że Canon EOS -1D X Mark III jest ostatnim modelem flagowej lustrzanki cyfrowej. Wygląda na to, że producenci naprawdę zdecydowali już o końcu lustrzanek.

Tego typu wieści czasem wzbudzają mieszane uczucia, jednak ostatecznie można je uznać za pozytywne zjawisko. 2021 rok wskazuje na zdecydowany rozwój technologii bezlusterkowców, a sam Mitarai wyjaśnił, że jego ambicje są związane z wydaniem sprzętu, który będzie jeszcze bardziej wydajny i pozwoli na uzyskiwanie jeszcze lepszej jakości efektów ich pracy. Naszym zdaniem fotografia idzie w dobrym kierunku, na rynku widać coraz wyraźniejsze zmiany, a 2021 doskonale to uwidocznił.

Składane telefony dopiero się rozkręcają

Kolejnym trendem technologicznym, który naszym zdaniem ma spore znaczenie, są składane telefony. Rok 2021 pokazał, że składane smartfony mogą mieć sens i nie są tylko wymyśloną na siłę sztuczką. Premiera Samsunga Galaxy Z Fold 3 oraz Samsunga Galaxy Z Flip 3 to doskonałe przykłady, ponieważ te modele telefonów dały wielu ludziom do myślenia i zachęciły ich do przychylniejszego spojrzenia na smartfony w takim wydaniu.

Jakby tego było mało, pojawiło się wiele przecieków o nadejściu pierwszego składanego iPhone’a, I to już w 2023 roku. Serwis Business Korea wykorzystał swoje branżowe źródła, żeby dojść do nieoficjalnych wieści o pracach Apple i LG Display nad dwoma składanym telefonami.

Autor: Miron Nurski

Źródło: komorkomania.pl

Powyższe warto jeszcze uzupełnić informacją, że zdaniem analityków z Counterpoint Research, sprzedaż składanych smartfonów może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie do 2023 roku. Trudno się zatem dziwić, że w 2021 roku odbyły się również premiery takich urządzeń, jak chociażby OPPO Find N, czy na przykład Xiaomi Mi Mix Fold.

Xiaomi Mi Mix Fold jest dodatkowo interesujący ze względu na fakt, iż jest to pierwszy smartfon na świecie, w którym zastosowano płynny obiektyw. Dzięki specjalnemu silniczkowi zarządzającemu przezroczystą cieczą w obiektywie, użytkownik może przełączyć między 3-krotnym zoomem optycznym a obiektywem makro, pozwalającym złapać ostrość z odległości zaledwie 3 cm.

Wyjątkowe osiągnięcia oraz trendy technologiczne 2021 roku są na tyle inspirujące, że w 2022 rok wkraczamy pełni ekscytacji. Przy okazji zachęcamy do oddawania głosów w naszym plebiscycie Imperatory WP, który jest świętem technologii i pozwala wyłonić najlepsze produkty roku.

Wirtual to nowy real. VR staje się codziennością

Można powiedzieć, że technologia VR rozwija się w stabilnym tempie. Znajduje coraz więcej zastosowań, które pomagają między innymi w szkoleniu specjalistów wielu branż. Główną zaletą gogli VR jest możliwość przeprowadzenia szkolenia w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Dodatkowo użytkownik ma wrażenie, jakby faktycznie znajdował się np. w kokpicie myśliwca – VR jest wykorzystywane do szkolenia pilotów przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Autor: Marcin Hołowacz | 03.01.2022

Wirtualna rzeczywistość nabiera na znaczeniu, ale chodzi zarówno o te poważniejsze zastosowania, jak i zwyczajną rozrywkę. Sprawdźmy w jakim kierunku zmierzają tego typu technologie, jakie gry okazały się być najciekawsze oraz co można wyróżnić w 2021 roku pod kątem VR.

Metaverse, czyli nowy świat

Ciężko przejść do tematu wirtualnej rzeczywistości bez wzmianki o Meta. Mark Zuckerberg rozpoczął realizację swojej wizji, która polega na zatarciu granicy między prawdziwym światem, a rzeczywistością wirtualną.

Ciekawostką jest fakt, że określenie takie jak metaverse wymyślił autor książek science fiction, jakim jest Neal Stephenson. W jego powieści Snow Crash z 1992 roku istnieje wirtualny odpowiednik świata, w którym ludzie mogą prowadzić drugie życie. Każdy ma swojego awatara za pośrednictwem którego wykonuje różne czynności i wchodzi w interakcje z innymi awatarami, należącymi do prawdziwych osób.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

Powyższy opis książki science fiction jest niemal dokładnie tym, co postanowił zrealizować Mark Zuckerberg. Ludzie mają uczestniczyć w koncertach, czy na przykład w spotkaniach służbowych, tyle że za pośrednictwem gogli VR w przeznaczonym do tego metawersum. W skrócie, mamy tam wręcz przenieść swoje życie i realizować możliwie szeroki wachlarz czynności. Nie każdy będzie tym zainteresowany, ale niewątpliwie jest to istotna zapowiedź 2021 roku.

Jakie gry VR były najciekawsze w 2021 roku?

"I Expect You To Die" jest grą dla posiadaczy HTC Vive, Oculus Rift, czy Valve Index. Ten tytuł pozwala wcielić się w rolę tajnego agenta, zdolnego do posługiwania się telekinezą i wymaga rozwiązywania różnego rodzaju zagadek, co z kolei pozwoli wybrnąć z potencjalnie śmiertelnych scenariuszy. Ciekawe jest to, że niemal na każdym kroku czyhają na nas pułapki, a w połączeniu z goglami VR, efekt bywa przerażający i jednocześnie zabawny. Gra doczekała się kontynuacji w postaci "I Expect You To Die 2", która miała swoją premierę 24 sierpnia 2021 roku. Oceny na Steam są bardzo pozytywne.

"The Climb 2" to druga odsłona symulatora wspinaczki w wirtualnej rzeczywistości. Tego typu czynności sprawdzają się zaskakująco dobrze w goglach VR i potrafią wciągać. Wrażenie przebywania wysoko nad ziemią z początku jest naprawdę ciekawym doznaniem, a sam proces wspinania daje sporo satysfakcji. Tytuł miał swoją premierę 4 marca 2021 roku i do dziś cieszy się sporym uznaniem wśród posiadaczy Oculus Quest oraz Quest 2.

Źródło: Pexels

"Hitman 3 VR" to prawdziwa gratka dla właścicieli PlayStation 4 lub PlayStation 5 oraz zestawu PlayStation VR. Agent 47 w wersji na gogle wirtualnej rzeczywistości to masa zabawy, stanowiąca bardzo immersyjne doświadczenie. Ogromna dawka swobody w realizacji zadań połączona z możliwościami oferowanymi przez PS VR to coś, czego trzeba spróbować. Co ciekawe, IO Interactive zapowiedziało "Hitman 3 VR" również na PC, ale trzeba poczekać do 2022 roku.

Rozrywka elektroniczna coraz chętniej przyjmuje możliwości oferowane przez gogle VR. Wydaje się, że powstaje coraz więcej ciekawych gier, a w samym 2021 roku można znaleźć sporo perełek. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wirtualna rzeczywistości rozwinie się w kolejnych latach. Co prawda w tym roku taka kategoria nie pojawiła się w naszym plebiscycie Imperatory WP, ale osoby zainteresowane tematyką gier, gorąco zachęcamy do oddawania głosów na najlepsze tytułu multiplayer oraz single player.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij