Ekoprodukt Roku 2021: Saule Technologies Perowskity

Pamiętacie świat, w którym za dbanie o środowisko uważano nieśmiecenie w lesie i tworzenie rezerwatów? A potem modę na bycie "eko" jako coś alternatywnego i nieco odjechanego? Piękne czasy! Dziś zachowania, które kiedyś uważało się za manifestację poglądów i swoistego stylu życia, stały się codzienną koniecznością, a wszyscy musimy zacząć myśleć ekologicznie nie dlatego, że to modne czy postępowe, ale dlatego, że to obecnie jedyny sposób na przetrwanie naszego gatunku.

Autor: Konstanty Młynarczyk | 11.02.2022

Producenci sprzętu komputerowego, wielkie firmy technologiczne starają się być odpowiedzialne za świat, w którym funkcjonują. Wiedzą też, że wiele z działań, które dziś mogą przynieść im dobrą prasę i postawić w pozytywnym świetle, już wkrótce stanie się usankcjonowanym prawnie obowiązkiem albo też, w związku ze zmieniającą się sytuacją rynkową, będzie po prostu opłacalne. To idealny układ, który przynosi korzyści wszystkim stronom, dlatego można mu gorąco przyklasnąć i wspierać rozwijającą się powoli w społeczeństwie świadomość ekologiczną.

Problemami, z którymi jako ludzkość musimy sobie poradzić, a na mniejszą skalę muszą poradzić sobie z nimi także i producenci, są kwestie kurczących się zasobów, konieczności zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, gospodarowania odpadami i zużycia energii. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, żeby zaadresować wszystkie powyższe kwestie, jest wydłużenie życia produktów. Używając komputera przez pięć lat zamiast trzy, przyczyniamy się do zmniejszenia liczby powstających odpadów (nie wyrzucamy starego urządzenia), zmniejszenia zużycia energii i zasobów (nie trzeba produkować, transportować i sprzedawać nowego sprzętu), a co za tym idzie - zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które powstają na każdym etapie tego procesu.

Nic więc dziwnego, że w naszym plebiscycie do nagrody Ekoproduktu Roku nominowaliśmy takie produkty jak Acer Aspire Vero czy Fairphone - urządzenia zaprojektowane w taki sposób, żeby ułatwić ich serwisowanie i upgrade, maksymalnie wydłużając czas użytkownia. Nieprzypadkowo przy produkcji obu wykorzystano też wiele materiałów pozyskanych z surowców wtórnych, także odzyskiwanych z miejsc, w których nie powinny się w ogóle znaleźć. Tak dzieje się też w przypadku myszki Ocean Plastic Mouse Microsoftu, której obudowa jeszcze niedawno pływała w oceanie w postaci śmieci…

Przykładem bardzo proekologicznego myślenia, które oprócz ratowania planety dla nas wszystkich pozwala też oszczędzać pieniądze dla poszczególnych użytkowników, jest system EcoTank stosowany w drukarkach Epsona. Nie tylko można znacznie taniej uzupełniać tusze, dolewając je z dużych butelek, ale znika też cały łańcuch logistyczny powiązany z produkcją, magazynowaniem i dystrybucją kartridży, wraz z jego zużyciem energii i wytwarzaniem odpadów.

Jednak królem naszego plebiscytu został produkt, który ma szansę rozwiązać nasze problemy u samych podstaw: fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe. Efektywniejsze od tradycyjnych "solarów" o nawet kilkadziesiąt procent, nadające się do stosowania w przejrzystych i elastycznych materiałach nowe ogniwa mogą pomóc w generowaniu czystej, bezpiecznej dla klimatu i przyjaznej dla kieszeni energii - właściwości, które doceniliście, wybierając perowskity firmy Saule Technologies "Ekoproduktem roku".

Gra Roku 2021 - Multiplayer: Halo Infinite

Zakończyliśmy zorganizowany przez Wirtualną Polskę plebiscyt Imperatory WP. Nasi czytelnicy mieli możliwość głosowania na najlepsze produkty 2021 roku w 12 kategoriach. Wśród gier wybieraliśmy zarówno takie, które przeznaczone są dla jednej osoby, jak i takie, które powstały z myślą o wielu graczach.

Autor: Karol Kołtowski | 11.02.2022

Gry multiplayer cieszą się dużą popularnością. Możliwość przeżywania emocji związanych z rozgrywką wraz ze znajomymi to niepowtarzalne doświadczenie. Do tytułu gry roku nominowaliśmy pięć produkcji. O miano to rywalizowały: Chivalry 2, New World, Valheim, It Takes Two i Halo infinite.

Halo Infinite to szósta główna część serii Halo, czyli jednej z najpopularniejszych strzelanek pierwszoosobowych na świecie. Całość osadzona jest w futurystycznych klimatach, co nadaje jej unikatowego charakteru w porównaniu do takich serii jak Call of Duty czy Battlefield.

Na powrót przygód Master Chiefa przyszło nam czekać długo. Halo 5: Guardians, czyli poprzednia część głównego cyklu, została wydana w 2015 roku. Halo Infinite to jej bezpośrednia kontynuacja. Halo Infinite oferuje graczowi tryb pojedynczego gracza, kooperacji, a także możliwość toczenia pojedynków w czteroosobowych zespołach w trybie Deathmatch.

Gra Roku 2021 - Single Player: Forza Horizon 5

Plebiscyt Wirtualnej Polski, Imperatory WP, dobiegł już końca. Czytelnicy naszych serwisów wyłonili zwycięzców w każdej z 12 kategorii.

Autor: Karol Kołtowski | 11.02.2022

W ramach kategorii gier dla jednego gracza konkurowało ze sobą pięć tytułów. Deathloop, Forza Horizon 5, Psychonauts 2, Ratchet and Clank: Rift Apart i Resident Evil Village. Zwycięzca mógł być tylko jeden.

Forza Horizon 5 to nieoczekiwany hit jesieni 2021 roku. O ile można było się spodziewać, że gra spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony fanów serii, o tyle liczba chętnych do sprawdzenia produkcji wydanej na PC, Xbox One i Xbox Seres X|S była zaskakująco duża.

Forza Horizon 5 to kolejna już odsłona pobocznej serii Forza Motorsport. Horizon wyróżnia się przede wszystkim prostszym modelem jazdy, który jest mniej symulacyjny, przez co jest bardziej przystępny dla typowego gracza, bez konieczności spędzania dziesiątek godzin nad szlifowaniem poszczególnych elementów gry. Jednocześnie jest to produkcja, która potrafi dawać satysfakcję bardziej wymagającym graczom.

Akcja gry toczy się na ogromnej mapie - największej w historii serii. Trafiamy do Meksyku, gdzie możemy ścigać się autami różnych kategorii na zróżnicowanych trasach. Forza Horizon 5 to jedna z najcieplej przyjętych gier 2021 roku, a przy tym prawdopodobnie najlepiej odebrany tytuł ekskluzywny Microsoftu w minionym roku.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij