Ekoprodukt Roku 2021: Technologia w służbie środowisku

Ziemia, nasza planeta, jest wyjątkowa pod wieloma względami. Dobrym przykładem może być chociażby fakt, że pomimo budowania coraz bardziej wyrafinowanych teleskopów oraz wysyłania coraz bardziej zaawansowanych sond kosmicznych… nadal nie udało nam się znaleźć śladów życia w jakimkolwiek innym miejscu.

Autor: Marcin Hołowacz | 27.12.2021

Błękitna oaza w niewyobrażalnie wielkim i niegościnnym kosmosie – mniej więcej tak można opisać naszą planetę. Podkreślamy ten fakt, ponieważ ochrona środowiska to nic innego, jak działania, których celem jest ochrona najbardziej wyjątkowego miejsca, jakie tylko znamy. Imperatory WP to święto całej branży technologicznej, lecz kategoria Ekoprodukt Roku, przy okazji pozwala docenić również nasz dom w postaci otaczającego nas świata.

Perowskity firmy Saule Technologies

Olga Malinkiewicz to polska fizyk i współzałożycielka Saule Technologies. Wynalazła względnie prostą oraz niedrogą metodę wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Efekty jej pracy pozwalają nanosić materiał perowskitowy na niemal dowolne podłoże, co przyczyni się do rewolucjonizowania branży fotowoltaicznej.

Ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies osiągają wysoką wydajność, mogą być elastyczne, a jakby tego było mało, będą działać także w pochmurne dni oraz w pomieszczeniach ze sztucznymi źródłami światła. Ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów mają ogromny potencjał i mogą wnieść wiele korzystnych zmian, które będą miały pozytywny wpływ na naszą planetę.

ODDAJ GŁOS NA PEROWSKITY

Fairphone 4

Źródło: Zdjęcie z dysku

Fairphone jest firmą stawiającą na tworzenie "etycznych smartfonów". Gwarancja na 5 lat i deklaracja całkowitej neutralności w zakresie generowania elektrośmieci są tego przykładami. Komponenty wykorzystywane w produkcji smartfonów Fairphone 4 są przyjazne środowisku, a gdyby któraś część uległa awarii, do jej wymiany potrzeba jedynie śrubokręta.

Dodatkowo łańcuch dostaw ma być opierany wyłącznie na terenach wolnych od konfliktów oraz miejscach, w których ludzie otrzymują godne wynagrodzenie. Fairphone 4 jest sprzedawany w ekologicznych opakowaniach, a cała idea dotycząca tego produktu zmierza w kierunku wytwarzania elektroniki zgodnie z wartościami etycznymi.

ODDAJ GŁOS NA FAIRPHONE 4

Acer Aspire Vero

Źródło: Zdjęcie z dysku

Acer Aspire Vero to ekologiczny laptop, którego obudowa została wykonana w 30% z tworzywa PCR, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 o mniej więcej 21%. Dodatkowo urządzenie cechuje możliwość prostego demontażu, a więc i związanego z tym recyklingu oraz dużo łatwiejszej ewentualnej naprawy lub modernizacji.

Aspire Vero stanowi istotny krok w stronę bardziej ekologicznych komputerów. Obudowa niezawierająca farby, przekłada się na ograniczenie negatywnego wpływu lotnych związków organicznych na środowisko. Wspomniane wcześniej wykonane z żywic pokonsumpcyjnych tworzywa PCR, mają wpływ na zmniejszenie ilości odpadów jakie trafiają na wysypiska. Im więcej elektroniki będzie wytwarzanej w taki sposób, tym lepiej dla naszej planety.

ODDAJ GŁOS NA ACER ASPIRE VERO

Microsoft Ocean Plastic Mouse

Ogromne ilości plastikowych odpadów nie zostają poddane recyklingowi i lądują między innymi w oceanach. Chodzi o miliony ton każdego roku przyczyniających się do zanieczyszczania naszej planety. Ocean Plastic Mouse jest przykładem inicjatywy, która zwraca uwagę na ten problem.

Mysz do komputera wykonana z przetworzonego plastiku, który wcześniej znajdował się w oceanie i był odpadem. Pozyskiwanie tego typu zanieczyszczeń z wód i oceanów oraz przetwarzanie ich na plastikowe granulki, z których następnie wytwarza się ekologiczną elektronikę, to bardzo dobry krok. Im więcej tego typu produktów, tym lepiej. Warto dodać, że opakowanie Ocean Plastic Mouse w pełni nadaje się do recyklingu.

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT OCEAN PLASTIC MOUSE

Epson EcoTank L3251

Drukarka atramentowa Epson EcoTank L3251 jest prosta w obsłudze i charakteryzuje się kompaktową konstrukcją. Niezwykle ważne jest także wykorzystywanie technologii, która w procesie wyrzucania atramentu nie wymaga nagrzewania. Dzięki temu głowice Micro Piezo są bardziej energooszczędne, a więc i bardziej ekologiczne.

Kolejną zaletą EcoTank L3251 jest fakt, że zamiast kartridży została wyposażona w duży zbiornik. Użytkownicy mogą go napełniać atramentem ze specjalnych dołączonych butelek. Według zapewnień producenta, wspomniane zamienne butelki z atramentem mogą stanowić równowartość 66 tradycyjnych kartridży. Innymi słowy w zestawie z EcoTank L3251 jest dołączony atrament, który powinien wystarczyć na 3 lata.

ODDAJ GŁOS NA EPSON ECOTANK L3251

Smartfon Konsumencki Roku 2021: Tańszy nie znaczy gorszy

Technologia otacza nas z każdej strony, a Imperatory WP są plebiscytem celebrujący ten fakt. Dodatkowe pytanie brzmi, jaki smartfon z 2021 roku najczęściej pojawiał się w kieszeniach naszych czytelników? Który sprzęt podbił serca miłośników technologii, ale zrobił to bez ocierania się o przesadnie wygórowaną cenę? Zapraszamy do głosowania na smartfon konsumencki roku.

Autor: Marcin Hołowacz | 23.12.2021

Motorola Moto G60

Motorola Moto G60 jest sprzętem wyposażonym w aparat 108 Mpix oraz aparat z obiektywem ultraszerokokątnym z trybem makro, co jest rzadkością w średniej półce. Jest też ekran 120 Hz, a do tego wyjątkowo duża bateria o pojemności 6000 mAh. Procesor Snapdragon 732G pozwala na uzyskanie całkiem zadowalającej wydajności. Wszystko to w połączeniu z ekonomiczną ceną, daje rezultat w postaci atrakcyjnej propozycji dla osób szukających dobrej relacji pomiędzy jakością a kosztem.

ODDAJ GŁOS NA MOTOROLA MOTO G60

Realme GT Master Edition

Realme GT Master Edition, czasem określany mianem zabójcy smartfonów ze średniej półki, to tańsza alternatywa dla topowego modelu GT. Jest to bardzo dobrze wyposażony telefon, który ma wysoką wydajność dzięki Snapdragonowi 778G 5G oraz systemowi chłodzenia, bazującemu na komorze parowej. Przy okazji warto zaznaczyć, że ekran Super AMOLED odświeża obraz w 120 Hz, a baterię można naładować w pół godziny. Jest to doskonały kandydat do walki o miano konsumenckiego smartfona roku.

ODDAJ GŁOS NA REALME GT MASTER EDITION

Redmi Note 10 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro ma dobry wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz oraz głośniki stereo. Jest też aparat 108 Mpix oraz - wyjątkowy w tej klasie cenowej – obiektyw telemakro do fotografowania z bliska. Krótko mówiąc, jest to sprzęt, który w tym segmencie robi bardzo dobre wrażenie.

ODDAJ GŁOS NA REDMI NOTE 10 PRO

Samsung Galaxy A52

Samsung Galaxy A52 ma dobry dla swojego przedziału cenowego poczwórny aparat, w tym aparat główny 64 Mpix z przysłoną f/1,8 i optyczną stabilizacją obrazu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w tej klasie cenowej optyczna stabilizacja obrazu nie jest często spotykana. Ponadto aparaty dodatkowe charakteryzują się wyższą rozdzielczością niż ma to miejsce u większość smartfonów ze średniej półki. Warto zaznaczyć, że nie zabrakło głośników stereo, ekranu AMOLED o podwyższonej częstotliwości odświeżania oraz certyfikatu IP67, świadczącego o zwiększonej odporności na wodę i pył.

ODDAJ GŁOS NA SAMSUNG GALAXY A52

Sony Xperia 10 III

Sony Xperia 10 III ma potrójny aparat z obiektywem ultraszerokokątnym i teleobiektywem, kompaktowe gabaryty, stopień ochrony na poziomie IP65/IP68, a do tego również ekran OLED 21:9 bez jakichkolwiek wcięć czy otworów. Jest to smartfon, który swoim wzornictwem, proporcjami, nieoszpeconym ekranem oraz zestawem aparatów wyróżnia się z tłumu.

ODDAJ GŁOS NA SONY XPERIA 10 III

Smartfon Fotograficzny Roku 2021: Najlepszy aparat to ten, który masz w kieszeni

Imperatory WP to doskonała okazja do tego, żeby docenić niesamowite osiągnięcia inżynierów, dzięki którym w nasze ręce trafiają świetnej jakości urządzenia mobilne. Fotograficzne możliwości smartfonów są w dzisiejszych czasach niezwykle imponujące, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość zdjęć i filmów, a także wyróżniające się funkcje. Zachęcamy do oddawania głosów na smartfon fotograficzny roku.

Autor: Marcin Hołowacz | 23.12.2021

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro dysponuje aparatem, w którym trudno doszukać się słabych stron. Jaśniejsza przysłona, większa stabilizowana matryca i jeden z najlepszych trybów nocnych w smartfonie sprawiają, że iPhone 13 Pro pozwala na robienie fantastycznych zdjęć. Telefon uzyska bardzo dobre rezultaty w każdych warunkach oświetleniowych, a zdjęcia będą ostre, bardzo mało zaszumione i ze świetnymi, wiernie odwzorowanymi kolorami.

Tryb nocny sprawdza się również pod tym względem, że przepalenia związane ze sztucznymi źródłami świata są skutecznie niwelowane, a detale pochodzące z mocniej zaciemnionych obszarów są sprawnie wyciągane. Jeżeli natomiast chodzi o sytuacje, gdy źródeł światła jest wyjątkowo mało, to zdjęcia również wyjdą dobrze i bez ewentualnych przekłamań kolorów. Apple iPhone 13 Pro ma także wyjątkowo dobry obiektyw ultraszerokokątny z trybem makro. Kadry są bardzo ostre i mało zaszumione.

ODDAJ GŁOS NA APPLE IPHONE 13 PRO MAX

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra ma aparat główny, który został wyposażony w matrycę 108 Mpix z przysłoną f/1,8 i optyczną stabilizacją obrazu. Aparat 12 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątny. Aparat 10 Mpix ma teleobiektyw o 3-krotnym przybliżeniu optycznym. Następny aparat 10 Mpix ma peryskopowy teleobiektyw o 10-krotnym przybliżeniu optycznym.

Model ten osiąga aż 100x cyfrowe przybliżenie, więc specjalnie przygotowane oprogramowanie odgrywa tu istotną rolę. Algorytmy sprawnie wygładzają elementy o jednolitej fakturze, co pozwala uzyskać lepsze pod względem wizualnym rezultaty. W przypadku tworzenia materiałów wideo, smartfon jest w stanie eliminować drgania z wyjątkowo dużą skutecznością. Jest też możliwość nagrywania filmów w 8K oraz specjalny tryb reżyserski, który wyświetla podgląd z czterech aparatów jednocześnie.

ODDAJ GŁOS NA SAMSUNG GALAXY S21 ULTRA

Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 1 III ma aparat główny z matrycą 12 Mpix z przysłoną f/1,7 i optyczną oraz elektroniczną stabilizacją obrazu. Następny aparat 12 Mpix ma teleobiektyw 3-4,4x, a kolejny aparat 12 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątnym.

Aparat z teleobiektywem wykorzystuje matrycę Dual Pixel, dzięki czemu ustawianie ostrości jest błyskawiczne również w chwili zmiany wartości przybliżenia. Nie zabrakło stabilizatora wideo Optical SteadyShot, optyki ZEISS z powłoką przeciwodblaskową, możliwości nagrywania filmów 4K 120 kl./s, a także opcji uzyskania pięciokrotnego spowolnienia.

ODDAJ GŁOS NA SONY XPERIA 1 III

vivo X60 Pro

vivo X60 Pro ma aparat główny z gimbalem, wyposażony w matrycę 48 Mpix z przysłoną f/1,48 i optyczną oraz elektroniczną stabilizację obrazu. Aparat 13 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątny, następny aparat 13 Mpix ma teleobiektyw 2x. Ruchomy moduł aparatu jest bardzo ciekawym dodatkiem, który umożliwia skuteczne niwelowanie poruszeń na zdjęciach oraz stabilizowanie obrazu w trakcie nagrywania wideo.

Zdjęcia przy wyjątkowo niskim oświetleniu są lepszej jakości za sprawą bardzo jasnej przysłony. Nie zabrakło też specjalnego trybu ułatwiającego fotografowanie szybko poruszających się obiektów. Zaletą jest również fakt, że smartfon opracowano w bliskiej współpracy z firmą ZEISS, odpowiedzialną za system przetwarzania obrazu. Nie zabrakło możliwości nagrywania filmów w 4K.

ODDAJ GŁOS NA IVO X60 PRO

Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra ma aparat główny z matrycą 50 Mpix z przysłoną f/1,7 i optyczną oraz elektroniczną stabilizacją obrazu. Aparat 48 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątny i tryb makro, a kolejny aparat 48 Mpix ma peryskopowy teleobiektyw 5x. Znalazło się też miejsce modułu laserowego pomiaru ostrości dToF.

Xiaomi Mi 11 Ultra jest pierwszym smartfonem na świecie, który ma aż trzy aparaty z funkcją nagrywania filmów 8K. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że aparat główny otrzymał rekordowo duży sensor Samsung GN2 z szybkim autofocusem oraz osiem soczewek.

ODDAJ GŁOS NA XIAOMI MI 11 ULTRA

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij