Flagowiec Roku 2021: Samsung Galaxy S21 Ultra

W ubiegłym roku na rynek trafiło ponad 500 smartfonów. Waszym zdaniem na miano najlepszego z nich zasłużył Samsung Galaxy S21 Ultra.

Autor: Miron Nurski | 11.02.2022

W rywalizacji wzięły udział najpotężniejsze i najlepiej wyposażone smartfony największych marek na świecie. *Samsungowi udało się jednak wysunąć na prowadzenie. *

Do Galaxy S21 Ultra trafiło 33 proc. głosów, dzięki czemu zostawił on w tyle inne cenione flagowce - modele iPhone 13 Pro Max, ASUS ROG Phone 5s Pro, OnePlus 9 Pro oraz Xiaomi Mi 11 Ultra.

Samsung Galaxy S21 Ultra wyróżnia się przede wszystkim wszechstronnym aparatem. Sensor główny o rekordowej rozdzielczości 108 Mpix, dwa teleobiektywy dające nawet 10-krotne przybliżenie optyczne i obiektyw ultraszerokokątny z trybem makro to połączenie, które ciężko pobić.

Na aparacie możliwości flagowca Samsunga się nie kończą. Ma on także** 6,8-calowy ekran AMOLED z odświeżaniem 120 Hz, solidne głośniki stereo, mocny czip Exynos 2100, aż 12 GB pamięci, modem 5G oraz **dużą baterię 5000 mAh z ładowaniem bezprzewodowym i zwrotnym. A dzięki wsparciu dla trybu DeX, można go zamienić w peceta.

Smartfon Fotograficzny Roku 2021: Samsung Galaxy S21 Ultra

Walka o tytuł najlepszego telefonu do zdjęć była mocno wyrównana. Król mógł być jednak tylko jeden.

Autor: Miron Nurski | 11.02.2022

Konkurencja była bardzo, ale to bardzo ostra. Skończyły się już czasy, gdy smartfony z dobrymi aparatami było w stanie produkować najwyżej dwóch-trzech producentów. Dziś każda licząca się marka inwestuje w mobilną fotografię setki milionów dolarów, co widać; telefony robią zdjęcia, o jakich jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło.

W ramach plebiscytu Imperatory 2021, Samsung Galaxy S21 Ultra zgarnął 35 proc. głosów w kategorii Smartfon Fotograficzny Roku. Choć przewaga nie była miażdżąca, pozwoliło mu to pokonać takie modele jak iPhone 13 Pro Max, Sony Xperia 1 III, vivo X60 Pro oraz Xiaomi Mi 11 Ultra.

Wynik nie powinien być jednak wielkim zaskoczeniem, bo Samsung Galaxy S21 Ultra ma czym walczyć o serca mobilnych fotografów. Doceniliście takie aspekty jak* aparat główny o rekordowej rozdzielczości 108 Mpix*, dwa teleobiektywy o 3- i aż 10-krotnym przybliżeniu optycznym, obiektyw ultraszerokokątny z trybem makro oraz tryb nagrywania filmów 8K.

Takiego połączenia nie ma żaden inny smartfon na rynku, więc zwycięstwo zdaje się być w pełni zasłużone.

Telewizor Roku 2021: Samsung Neo QLED 8K QN900A

Nawet w erze "mobile first", kiedy smartfony i tablety zapewniają każdemu członkowi rodziny jego własny, spersonalizowany świat treści i interakcji, wciąż jest coś, co gromadzi wszystkich w jednym miejscu. To współczesne domowe ognisko to oczywiście telewizor.

Autor: Konstanty Młynarczyk | 11.02.2022

Chociaż nazwa pozostała ta sama, dzisiejsze telewizory mają ze swoimi przodkami jeszcze sprzed dwudziestu lat tyle wspólnego, co ówczesne telefony z dzisiejszymi iPhone'ami czy Galaxy S22. Jedne i drugie zmieniły się z mniejszych lub większych pudeł w płaskie urządzenia składające się na pierwszy rzut oka niemal z samego ekranu. W podobny sposób ewoluował nie tylko wygląd, ale też możliwości i sposób używania obu rodzajów urządzeń. Tak jak wykonywanie rozmów telefonicznych jest dziś jedną z wielu funkcji - i to bynajmniej nie najważniejszą, podobnie oglądanie telewizji zostało zdetronizowane na rzecz zupełnie nowych sposobów korzystania z wielkiego ekranu.

Jak oklepane i wyświechtane nie byłoby to określenie, tu pasuje idealnie: współczesny telewizor to centrum multimedialnej rozrywki. Służy do oglądania filmów i seriali z serwisów streamingowych, przeglądania zdjęć z wakacji zgromadzonych w usłudze chmurowej albo na dysku NAS, jest wyświetlaczem konsol do gry, czy wreszcie pozwala dzielić się tym, co chciałoby się pokazać ze swojego smartfonu, tabletu czy komputera. Prawdziwą rewolucją było dla telewizorów to, co zmieniło też i telefony, czyli możliwość instalowania aplikacji. Rynek systemów Smart TV jest znacznie bardziej podzielony niż rynek systemów operacyjnych smartfonów, a poszczególne modele często różnią się wersją oprogramowania, co oznacza, że przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, jakie aplikacje i usługi będą działały, a jakich nie będzie. Jednak - tak czy inaczej - instalowanie aplikacji pozwala dodawać do telewizora nowe funkcje i zmieniać te już istniejące.

Oczywiście tym, co szczególnie rzuca się w oczy, jest rozwój technologii wyświetlania obrazu. Trwa bezustanna batalia o coraz wyższą rozdzielczość, wierność kolorów oraz kontrast. W tej ostatniej kwestii bezkonkurencyjne są ekrany OLED, które ze względu na swoją zasadę działania mają najlepszy możliwy fizycznie poziom kontrastu - niestety, mimo postępów, to wciąż najdroższe rozwiązanie. Tymczasem coraz bardziej dopracowywane technologie strefowego podświetlania, które swoją kulminację osiągnęły w postaci ekranów mini-LED, pozwalają osiągnąć porównywalne rezultaty w inny sposób. I taki właśnie ekran mini-LED ma na pokładzie zwycięzca naszego plebiscytu w kategorii Telewizor Roku, czyli Samsung Neo QLED 8K QN900A.

Oprócz świetnego kontrastu, dzięki któremu czerń jest naprawdę czarna, a kolory soczyste i pełne, telewizor Samsunga może pochwalić się też rozdzielczością aż 8K, a więc imponujące 7680 × 4320 pikseli. Co ciekawe, ilość treści tworzonych w tej rozdzielczości jest wciąż bardzo mała, ale to… żaden problem. Tu pojawia się bowiem kolejna ważna zaleta QN900A, czyli zaawansowane algorytmy, które z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji z zaskakującą skutecznością podnoszą rozdzielczość materiałów dostępnych tylko w 4K albo nawet niższych rozdzielczościach.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij