Komponent Roku 2021: Braki na rynku nie przeszkodzą w wyborze króla

Nawet pomimo utrudnień panujących na rynku komponentów komputerowych w ciągu 2021 roku, warto zastanowić się nad tematem i zagłosować w naszym plebiscycie. Imperatory WP są świętem technologii oraz czasem, w którym to nasi czytelnicy decydują o laureatach. Zachęcamy do oddawania głosów, podawania danych kontaktowych i udzielania odpowiedzi na jedno pytanie – na wybranego przez redakcję zwycięzcę czeka 5000 złotych. Głosy można oddawać do 6 stycznia 2022 roku.

Autor: Marcin Hołowacz | 27.12.2021

Procesory Intel Core 12. generacji

Procesory Intel Core 12. Generacji charakteryzują się hybrydową architekturą, co przekłada się na usprawnienia w zakresie zapotrzebowania na energię oraz wydajności. Zostały oparte na nowej litografii N7 znanej też jako 10 nm Enhanced SuperFin), pozwalają na obsługę aktualnego standardu pamięci DDR4 jak I najnowszego DDR5 oraz wspierają interfejs PCIe, co jest bardzo przyszłościowe.

Osoby sięgające do najwyższej półki z pewnością będą zadowolone z procesorów Core i9-12900K, które sprawdzą się zarówno w rękach miłośników rozrywki elektronicznej, jak i osób potrzebujących wydajnych komponentów do pracy, na przykład przy obróbce wideo. Procesory i5-12600K oraz i7-12700K także wypadają atrakcyjnie na tle rynkowej konkurencji.

ODDAJ GŁOS NA PROCESORY INTEL CORE 12. GENERACJI

NVIDIA GeForce RTX 3060

GeForce RTX 3060 atrakcyjna cena I świetne osiągi, biorąc pod uwagę to, co dzieje się z kosztami podzespołów na dzisiejszym rynku. Jest to karta graficzna, która będzie w stanie spełnić potrzeby miłośników rozrywki elektronicznej, lecz oczywiście przy zaakceptowaniu pewnych ograniczeń.

Warto zaznaczyć, że spory bonus w płynności rozgrywki zapewnia technologia Deep-Learning Super Sampling. Podsumowując, NVIDIA GeForce RTX 3060 to dobra karta ze średniego segmentu, stanowiąca atrakcyjną propozycję jeśli tylko jest dostępna w dobrej cenie, a nie przy narzuconej ekstremalnie wysokiej marży.

ODDAJ GŁOS NA NVIDIA GEFORE RTX 3060

Huawei MateView

Pod względem wizualnym MateView jest utrzymany w minimalistycznym stylu. Obudowa została wykonana z matowego aluminium, dzięki czemu monitor może bez problemu zamienić się w element wystroju naszego wnętrza. Matryca IPS o przekątnej 28,2" i rozdzielczości 3840 x 2560 pikseli, charakteryzuje się wysoką wiernością kolorów.

MateView firmy Huawei powinien przypaść do gustu wielu osobom ceniącym sobie funkcjonalność i wysoką jakość wykonania. Jest to sprzęt z wyższej półki cenowej, który może przypaść do gustu niektórym graczom lub profesjonalistom, zajmującym się tworzeniem różnych treści.

ODDAJ GŁOS NA HUWEI MATEVIEW

G-Skill DDR5 Trident Z5

Seria Trident Z5 od G-Skill składa się z wysoko taktowanych modułów pamięci DDR5 o niskich opóźnieniach. Są to moduły oparte na kościach pamięci Samsunga charakteryzujące się też bardzo dobrymi możliwościami w zakresie podkręcania, co z pewnością jest atrakcyjne dla wielu potencjalnych użytkowników o trochę większych wymaganiach.

Seria zaczyna się od modułów z taktowaniem 5600 MHz z opóźnieniami CL36-36-36 lub 40-40-40, a kończy na modułach o taktowaniu 6400 MHz z opóźnieniami CL36-36-36 lub 40-40-40. Co ciekawe, są dostępne warianty z wkładkami RGB oraz bez podświetlenia, co pozwala uzyskać bardziej intrygujący wygląd.

ODDAJ GŁOS NA G-SKILL DDR5 TRIDENT Z5

XPG GAMMIX S70 Blade

Dysk SSD XPG GAMMIX S70 Blade jest bardzo wydajnym modelem dysku wykorzystującym interfejs PCI-Express 4.0 i został stworzony z myślą o bardziej wymagających klientach. Jego szybkości sekwencyjnego odczytu i zapisu osiągają do 7400/6800 MB na sekundę.

XPG GAMMIX S70 Blade poradzi sobie z ograniczoną przestrzenią i sprawdzi się w laptopach, płytach głównych typu mini-ITX z ograniczoną ilością miejsca, a także w konsolach PlayStation 5. To dobra opcja na zwiększenie wolnego miejsca na gry, co spodoba się wielu fanom rozrywki elektronicznej.

ODDAJ GŁOS NA XPG GAMMIX S70 BLADE

Ekoprodukt Roku 2021: Technologia w służbie środowisku

Ziemia, nasza planeta, jest wyjątkowa pod wieloma względami. Dobrym przykładem może być chociażby fakt, że pomimo budowania coraz bardziej wyrafinowanych teleskopów oraz wysyłania coraz bardziej zaawansowanych sond kosmicznych… nadal nie udało nam się znaleźć śladów życia w jakimkolwiek innym miejscu.

Autor: Marcin Hołowacz | 27.12.2021

Błękitna oaza w niewyobrażalnie wielkim i niegościnnym kosmosie – mniej więcej tak można opisać naszą planetę. Podkreślamy ten fakt, ponieważ ochrona środowiska to nic innego, jak działania, których celem jest ochrona najbardziej wyjątkowego miejsca, jakie tylko znamy. Imperatory WP to święto całej branży technologicznej, lecz kategoria Ekoprodukt Roku, przy okazji pozwala docenić również nasz dom w postaci otaczającego nas świata.

Perowskity firmy Saule Technologies

Olga Malinkiewicz to polska fizyk i współzałożycielka Saule Technologies. Wynalazła względnie prostą oraz niedrogą metodę wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Efekty jej pracy pozwalają nanosić materiał perowskitowy na niemal dowolne podłoże, co przyczyni się do rewolucjonizowania branży fotowoltaicznej.

Ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies osiągają wysoką wydajność, mogą być elastyczne, a jakby tego było mało, będą działać także w pochmurne dni oraz w pomieszczeniach ze sztucznymi źródłami światła. Ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów mają ogromny potencjał i mogą wnieść wiele korzystnych zmian, które będą miały pozytywny wpływ na naszą planetę.

ODDAJ GŁOS NA PEROWSKITY

Fairphone 4

Źródło: Zdjęcie z dysku

Fairphone jest firmą stawiającą na tworzenie "etycznych smartfonów". Gwarancja na 5 lat i deklaracja całkowitej neutralności w zakresie generowania elektrośmieci są tego przykładami. Komponenty wykorzystywane w produkcji smartfonów Fairphone 4 są przyjazne środowisku, a gdyby któraś część uległa awarii, do jej wymiany potrzeba jedynie śrubokręta.

Dodatkowo łańcuch dostaw ma być opierany wyłącznie na terenach wolnych od konfliktów oraz miejscach, w których ludzie otrzymują godne wynagrodzenie. Fairphone 4 jest sprzedawany w ekologicznych opakowaniach, a cała idea dotycząca tego produktu zmierza w kierunku wytwarzania elektroniki zgodnie z wartościami etycznymi.

ODDAJ GŁOS NA FAIRPHONE 4

Acer Aspire Vero

Źródło: Zdjęcie z dysku

Acer Aspire Vero to ekologiczny laptop, którego obudowa została wykonana w 30% z tworzywa PCR, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 o mniej więcej 21%. Dodatkowo urządzenie cechuje możliwość prostego demontażu, a więc i związanego z tym recyklingu oraz dużo łatwiejszej ewentualnej naprawy lub modernizacji.

Aspire Vero stanowi istotny krok w stronę bardziej ekologicznych komputerów. Obudowa niezawierająca farby, przekłada się na ograniczenie negatywnego wpływu lotnych związków organicznych na środowisko. Wspomniane wcześniej wykonane z żywic pokonsumpcyjnych tworzywa PCR, mają wpływ na zmniejszenie ilości odpadów jakie trafiają na wysypiska. Im więcej elektroniki będzie wytwarzanej w taki sposób, tym lepiej dla naszej planety.

ODDAJ GŁOS NA ACER ASPIRE VERO

Microsoft Ocean Plastic Mouse

Ogromne ilości plastikowych odpadów nie zostają poddane recyklingowi i lądują między innymi w oceanach. Chodzi o miliony ton każdego roku przyczyniających się do zanieczyszczania naszej planety. Ocean Plastic Mouse jest przykładem inicjatywy, która zwraca uwagę na ten problem.

Mysz do komputera wykonana z przetworzonego plastiku, który wcześniej znajdował się w oceanie i był odpadem. Pozyskiwanie tego typu zanieczyszczeń z wód i oceanów oraz przetwarzanie ich na plastikowe granulki, z których następnie wytwarza się ekologiczną elektronikę, to bardzo dobry krok. Im więcej tego typu produktów, tym lepiej. Warto dodać, że opakowanie Ocean Plastic Mouse w pełni nadaje się do recyklingu.

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT OCEAN PLASTIC MOUSE

Epson EcoTank L3251

Drukarka atramentowa Epson EcoTank L3251 jest prosta w obsłudze i charakteryzuje się kompaktową konstrukcją. Niezwykle ważne jest także wykorzystywanie technologii, która w procesie wyrzucania atramentu nie wymaga nagrzewania. Dzięki temu głowice Micro Piezo są bardziej energooszczędne, a więc i bardziej ekologiczne.

Kolejną zaletą EcoTank L3251 jest fakt, że zamiast kartridży została wyposażona w duży zbiornik. Użytkownicy mogą go napełniać atramentem ze specjalnych dołączonych butelek. Według zapewnień producenta, wspomniane zamienne butelki z atramentem mogą stanowić równowartość 66 tradycyjnych kartridży. Innymi słowy w zestawie z EcoTank L3251 jest dołączony atrament, który powinien wystarczyć na 3 lata.

ODDAJ GŁOS NA EPSON ECOTANK L3251

Smartfon Konsumencki Roku 2021: Tańszy nie znaczy gorszy

Technologia otacza nas z każdej strony, a Imperatory WP są plebiscytem celebrujący ten fakt. Dodatkowe pytanie brzmi, jaki smartfon z 2021 roku najczęściej pojawiał się w kieszeniach naszych czytelników? Który sprzęt podbił serca miłośników technologii, ale zrobił to bez ocierania się o przesadnie wygórowaną cenę? Zapraszamy do głosowania na smartfon konsumencki roku.

Autor: Marcin Hołowacz | 23.12.2021

Motorola Moto G60

Motorola Moto G60 jest sprzętem wyposażonym w aparat 108 Mpix oraz aparat z obiektywem ultraszerokokątnym z trybem makro, co jest rzadkością w średniej półce. Jest też ekran 120 Hz, a do tego wyjątkowo duża bateria o pojemności 6000 mAh. Procesor Snapdragon 732G pozwala na uzyskanie całkiem zadowalającej wydajności. Wszystko to w połączeniu z ekonomiczną ceną, daje rezultat w postaci atrakcyjnej propozycji dla osób szukających dobrej relacji pomiędzy jakością a kosztem.

ODDAJ GŁOS NA MOTOROLA MOTO G60

Realme GT Master Edition

Realme GT Master Edition, czasem określany mianem zabójcy smartfonów ze średniej półki, to tańsza alternatywa dla topowego modelu GT. Jest to bardzo dobrze wyposażony telefon, który ma wysoką wydajność dzięki Snapdragonowi 778G 5G oraz systemowi chłodzenia, bazującemu na komorze parowej. Przy okazji warto zaznaczyć, że ekran Super AMOLED odświeża obraz w 120 Hz, a baterię można naładować w pół godziny. Jest to doskonały kandydat do walki o miano konsumenckiego smartfona roku.

ODDAJ GŁOS NA REALME GT MASTER EDITION

Redmi Note 10 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro ma dobry wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz oraz głośniki stereo. Jest też aparat 108 Mpix oraz - wyjątkowy w tej klasie cenowej – obiektyw telemakro do fotografowania z bliska. Krótko mówiąc, jest to sprzęt, który w tym segmencie robi bardzo dobre wrażenie.

ODDAJ GŁOS NA REDMI NOTE 10 PRO

Samsung Galaxy A52

Samsung Galaxy A52 ma dobry dla swojego przedziału cenowego poczwórny aparat, w tym aparat główny 64 Mpix z przysłoną f/1,8 i optyczną stabilizacją obrazu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w tej klasie cenowej optyczna stabilizacja obrazu nie jest często spotykana. Ponadto aparaty dodatkowe charakteryzują się wyższą rozdzielczością niż ma to miejsce u większość smartfonów ze średniej półki. Warto zaznaczyć, że nie zabrakło głośników stereo, ekranu AMOLED o podwyższonej częstotliwości odświeżania oraz certyfikatu IP67, świadczącego o zwiększonej odporności na wodę i pył.

ODDAJ GŁOS NA SAMSUNG GALAXY A52

Sony Xperia 10 III

Sony Xperia 10 III ma potrójny aparat z obiektywem ultraszerokokątnym i teleobiektywem, kompaktowe gabaryty, stopień ochrony na poziomie IP65/IP68, a do tego również ekran OLED 21:9 bez jakichkolwiek wcięć czy otworów. Jest to smartfon, który swoim wzornictwem, proporcjami, nieoszpeconym ekranem oraz zestawem aparatów wyróżnia się z tłumu.

ODDAJ GŁOS NA SONY XPERIA 10 III

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij