Program Roku 2021: Microsoft Windows 11

Zakończył się największy technologiczny plebiscyt Wirtualnej Polski, czyli Imperatory WP. W 12 kategoriach o palmę najlepszego rozwiązania roku stanęło w szranki 60 produktów. Jedną z kategorii był Program Roku, gdzie pierwsze miejsce zdobył Windows 11, oczekiwany przez wielu, najnowszy system operacyjny Microsoftu.

Autor: Krzysztof Fiedor | 11.02.2022

Komputery i oprogramowanie to chleb powszedni każdego z nas. Wszak to właśnie z komputerów korzystamy każdego dnia, a komputer bez oprogramowania jest niczym "żołnierz bez karabinu". A system operacyjny jest tym, czym najważniejszy pierścień władzy we "Władcy Pierścieni".

Nominowane pięć programów w tej kategorii to Android 12 od Google, Office 2021 od Microsoft, Blender 3.0 od Blender Foundation, DaVinci Resolve 17 od BlackMagicDesign i system Microsoftu, Windows 11. Naszym zdaniem wszyscy wymienieni pretendenci do Programu Roku mogliby być numerem jeden, o ich możliwościach świadczy zresztą popularność każdego z nich. Niestety z tych pięciu wspaniałych aplikacji trzeba było wybrać tę najlepszą.

Wybraliście Microsoft Windows 11. System operacyjny z Redmond, który* już w momencie ogłoszenia pracy nad nim wzbudzał wiele emocji*. Kolejne wycieki tylko podgrzewały atmosferę wokół nowego systemu. Windows 11 wprowadza kolejne ulepszenia interfejsu, zupełnie nowe systemowe aplikacje Poczta, Paint czy odtwarzacz multimediów. Całkowitą rewolucją jest możliwość uruchamiania dedykowanych aplikacji dla Androida pod kontrolą najnowszych okienek. Nic dziwnego, że ze wszystkich głosujących w kategorii Program Roku (ponad 2000), aż 714 wybrało właśnie Windows 11.

Dziękujemy serdecznie za udział w plebiscycie, choć wiemy, że wybór był trudny. Jak widać, jednak udało się wyłonić zwycięzcę. Liczymy, że w kolejnym plebiscycie również weźmiecie udział, ponieważ Wasz głos jest ważny!

Komponent Roku 2021: Nvidia GeForce RTX 3060

W zakończonym właśnie plebiscycie Imperatory WP czytelnicy mogli oddać głosy w 12 kategoriach obejmujących wiele różnych urządzeń. Wśród nich nie mogło zabraknąć komponentów klasycznego PC-ta, który dla wielu jest usposobieniem technologii w najsurowszym wydaniu.

Autor: Przemysław Juraszek | 11.02.2022

O tytuł Komponentu Roku 2021 walczyło pięć sprzętów: procesory Intel Core 12. generacji, karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060, dysk SSD XPG Gammix S70 Blade, moduły pamięci DDR5 Trident Z5 od G.Skill oraz monitor Huawei MateView. Walka była zacięta, ale ostatecznie zwycięzcą w głosowaniu została karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060.

GeForce RTX 3060 od Nvidii to długo wyczekiwany przez entuzjastów przedstawiciel rodziny kart z serii Ampere charakteryzujący się najlepszą relacją wydajności do ceny, czyli kluczową cechą kart graficznych z serii XX60. GeForce RTX 3060 pozwala na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości FHD przy najwyższej jakości oprawie wizualnej.

Mamy też wsparcie dla techniki śledzenia promieni RT oraz technologii DLSS opierającej się na rekonstrukcji obrazu z niższej rozdzielczości do wyższej przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji. Takiej kombinacji nie posiada aktualnie żadna inna karta konkurencji. Docenić należy także fakt zastosowania aż 12 GB pamięci graficznej GDDR6, co okazuje się coraz bardziej przydatne w dobie rosnącej rozdzielczości i jakości tekstur w grach.

Aparat Fotograficzny Roku 2021: Nikon Z9

Plebiscyt Wirtualnej Polski o nazwie Imperatory WP właśnie dobiegł końca. Czytelnicy wyłonili najlepsze rozwiązania technologiczne w 12 kategoriach. Wśród nich nie mogło zabraknąć Aparatu Roku 2021. Konkurencja była naprawdę zażarta, lecz żaden model nie przebił Nikona Z9.

Autor: Marcin Watemborski | 11.02.2022

Imperatory WP to doroczne święto technologii. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakami codzienności oraz ekologii. W końcu każdego dnia sięgamy po bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne – wystarczy spojrzeć na smartfon, który prawie każdy z nas nosi w kieszeni. Jednak mimo że „najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie”, to jednak jeszcze dużo czasu musi upłynąć, by smartfony zrównały się z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Tu nie ma miejsca na ustępstwa.

O tytuł Aparatu Roku 2021 walczyło pięć modeli: Nikon Z9, Canon EOS R3, Sony A1, Fujifilm GFX 50S II oraz Ricoh GR IIIx. Każdy z nich ma niewątpliwie swoje zalety, a jakość obrazu przez nie generowana jest fenomenalna. Bez wątpienia są to aparaty, które wyznaczają trendy współczesnego rynku obrazowania cyfrowego. Na ich tle jednak znacznie wyróżnia się jeden i ten właśnie przypadł do gustu najbardziej naszym czytelnikom.

Laur pierwszeństwa wędruje do firmy Nikon za doskonały model, jakim jest jej flagowy bezlusterkowiec Nikon Z9. Wspomniany aparat jest wyposażony 45-megapikselową pełnoklatkową matrycę Stacked CMOS. Jest ona wspierana przez ekstremalnie szybki procesor Expeed 7. Nowa konstrukcja sensora oraz chipset pozwalają na odczyt informacji z prędkością, jakiej nie osiągają żadne inne aparaty konkurencji.

Innowacyjną rzeczą, na którą nie zdecydowała się z żadnych innych firm na rynku, jest zastosowanie wyłącznie systemu migawki elektronicznej. W korpusie Nikon Z9 nie znajdziemy mechanicznej migawki. Nie ma się jednak co bać o brak ochrony matrycy podczas zmiany obiektywu, gdyż ta będzie zasłaniana specjalną kurtyną. Zapewne wielu specjalistów zapyta, o efekt rolling shutter – i słusznie. Zgodnie z tym, co podaje producent, ten artefakt w Nikonie Z9 nie występuje, a to ogromny krok naprzód.

Miłośnicy szybkiego fotografowania nie będą zawiedzeni. Dzięki elektronicznej migawce, Nikon Z9 może osiągnąć zawrotną prędkość zdjęć w serii, bo aż 120 kl./s, lecz przy ograniczeniu rozdzielczości do 11 Mpix oraz formatu do JPEG. Warto pamiętać, że proces odbywa się praktycznie bezgłośnie, co zapewne przypadnie do gustu fotografom, którzy potrzebują zostać niezauważeni. Po zmianie formatu na RAW, Nikon Z9 wykona 20 kl./s w pełnej rozdzielczości.

To oczywiście nie wszystkie zalety korpusu Nikon Z9, ale cechy, obok których obojętnie przejść nie można. W plebiscycie Imperatory WP 2021 Aparat Roku zdobył 610 głosów z blisko 2000 oddanych.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij