Program Roku 2021: Przystępny, prosty i użyteczny

Niemal wszyscy korzystamy z laptopów czy smartfonów, ale prawdziwą robotę wykonują programy. Oczywiście często o tym nie myślimy, lecz wszelkiej maści oprogramowanie wyręcza nas z wielu trudów dnia codziennego. Dodatkowo jesteśmy rozpieszczani przez regularnie otrzymywane aktualizacje, które z zasady wiążą się z poprawioną wydajnością i wyższym komfortem.

Autor: Marcin Hołowacz | 29.12.2021

Imperatory WP są idealnym wydarzeniem do tego, żeby wybrać program roku i przy okazji docenić pracę, jaka została włożona w stworzenie jego kolejnej, doskonalszej odsłony. Decyzję zostawiamy w rękach naszych czytelników i z niecierpliwością wyczekujemy dnia, w którym zostanie wyłoniony najlepszy program roku 2021.

Microsoft Windows 11

Microsoft Windows 11 ma być nowym rozdziałem w rozwoju PC. Czy tak faktycznie jest? Dowiemy się między innymi dzięki głosom oddanym w plebiscycie Imperatory WP, więc gorąco zachęcamy do wytypowania króla programów.

Windows 11 oferuje między innymi zmiany wizualne w zakresie interfejsu, wiele odświeżonych okien systemowych, a także nowe kontrastowe zestawy, które stworzono z myślą o osobach mających problemy ze wzrokiem. Poprawiono obsługę wielu monitorów, a także obsługę w urządzeniach z dotykowym ekranem. Zadbano także o możliwość bezpośredniego ładowania danych do pamięci karty graficznej oraz o integrację z Xbox Game Pass, co powinno ucieszyć miłośników rozrywki elektronicznej.

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT WINDOWS 11

Android 12

Android 12 od Google nie jest robotem przypominającym człowieka, ponieważ to tylko system operacyjny. Trochę szkoda, ale trzeba przyznać, że jego nowa odsłona niesie za sobą zmiany wizualne, które podobają się wielu osobom. Poprawiono układ ekranu blokady, wprowadzono tryb jednoręczny, pomyślano o panelu gamingowym. Ta ostatnia z przykładowych nowości wiąże się z opcją łatwego pomiaru klatek na sekundę oraz nagrywania ekranu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na świetną rzecz, czyli ulepszone zarządzanie prywatnością i ułatwione sprawdzanie np. tego, jak często aplikacje chcą wyjątkowo poufnych uprawnień. Nie da się ukryć, że Android to aktualnie jeden z najważniejszych systemów operacyjnych, ale prawdziwe pytanie brzmi, czy Android 12 podbił serca naszych czytelników? Zachęcamy do oddawania głosów na program roku 2021.

ODDAJ GŁOS NA ANDROID 12

Blender 3.0

Blender 3.0 od Blender Foundation to bezpłatne narzędzie do tworzenia grafiki 3D, a przecież wiadomo, że jak coś jest za darmo, to musi być dobre, prawda? Żartujemy. Program jest świetny ze względu na oferowane możliwości, a nie swoją „darmowość”. Warto zaznaczyć, że nowości związane z wersją 3.0 to między innymi szybsze ładowanie plików, wydajniejszy silnik renderujący, dodatkowe opcje pozwalające na lepszą personalizację, usprawnienia w zakresie np. łatwego uzyskania bardziej realistycznej skóry postaci, a także dopracowany Asset Browser.

Wyżej podaliśmy kilka fajnych nowości, lecz to tylko wybrane przykłady, a ogrom wszystkich zmian może się okazać przytłaczający. Ostatecznie temat sprowadza się do tego, że Blender 3.0 stanowi świetną alternatywę dla 3DS Max i jest ceniony przez wielu profesjonalistów na całym świecie. Czy nasi czytelnicy uznają Blender 3.0 za program roku? Głosy oddane w plebiscycie pozwolą na poznanie odpowiedzi.

ODDAJ GŁOS NA BLENDER 3.0

DaVinci Resolve 17

DaVinci Resolve 17 od BlackMagic Design to nowa wersja profesjonalnego oprogramowania do nieliniowej edycji wideo z zaawansowanymi narzędziami przeznaczonymi do kontroli oraz korekty kolorów. Brzmi super, ale to nie koniec, bo pomimo tego, że jest to program w dużej mierze przeznaczony dla profesjonalnych użytkowników, to charakteryzuje się niezwykle intuicyjnym interfejsem. Innymi słowy DaVinci Resolve 17 jest dla całej rodziny, bo każdy się w nim odnajdzie.

Najnowsza wersja to szereg ulepszeń oraz nowości, a jedną z bardziej interesujących informacji jest fakt, że dzięki pełnej obsłudze chipów Apple M1 Pro oraz ‌M1‌ Max, DaVinci Resolve 17 pozwoli na kilka razy szybszą edycję filmów. To ważne, ponieważ w dzisiejszej rzeczywistości każdy narzeka na brak czasu, więc szybciej znaczy lepiej! Dlatego zachęcamy do błyskawicznego głosowania na najlepszy program roku i zdecydowania o tym, czy DaVinci Resolve 17 będzie zwycięzcą.

ODDAJ GŁOS NA DAVINCI RESOLVE 17

Microsoft Office 2021

Tworzenie tabelek i pisanie raportów nigdy nie było tak przyjemne! Być może trochę przesadzamy, ale trzeba przyznać, że Office od Microsoftu to pakiet niezwykle popularnych narzędzi do pracy. Office 2021 stanowi interesującą alternatywę dla tych, którzy nie chcą brnąć w subskrypcję Microsoft 365.

Użytkownicy Microsoft Office 2021 mogą liczyć na poprawioną wydajność oraz usprawnienia w zakresie stabilności. Lepszy komfort pracy będzie zapewniony m.in. przez tryb ciemny oraz zintegrowaną wyszukiwarkę Microsoft Search, która przełoży się na spójne środowisko wyszukiwania. Oznacza to tyle, że wyszukując np. pliku, konkretnej osoby, czy witryny, zawsze można bez problemu posłużyć się Microsoft Search. Brzmi dobrze? Zdecydujcie czy Microsoft Office 2021 to program roku. Zapraszamy do głosowania. Śmiało!

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT OFFICE 2021

Gra Roku 2021 - MULTIPLAYER: W grupie weselej!

Czasem tryb dla pojedynczego gracza to za mało i chcemy przeżywać wirtualne przygody z drugą osobą. Może to być na przykład kooperacja, która zachęci nas do wspólnego rozwiązywania różnych problemów i dążenia do tego samego celu. Inni będą szukać czegoś zupełnie innego, a konkretniej walki z graczami, mogącymi zapewnić większy stopień wyzwania niż sztuczna inteligencja.

Autor: Marcin Hołowacz | 29.12.2021

Imperatory WP są okazją do wyróżnienia najlepszej gry wieloosobowej, a wyboru dokonają nasi czytelnicy. Zachęcamy do głosowania i wskazania tytułu, który skradł wam najwięcej czasu, przy okazji dostarczając masy rozrywki.

It Takes Two

"It Takes Two" pokazuje, jak przygotować zabawę dla dwóch osób w dobrym wydaniu. Tytuł daje szansę na kooperację, ale dodatkowo jest tu również mnóstwo humoru i czystego szaleństwa. Jakby tego było mało, gra oferuje bardzo zróżnicowane pomysły na minigry, które bywają zwariowane, pomysłowe, a przede wszystkim przyjemne podczas ogrywania. Jeżeli pokochaliście "It Takes Two" od Hazelight, to zapraszamy do oddania głosu.

ODDAJ GŁOS NA IT TAKES TWO

Valheim

Można powiedzieć, że "Valheim" od Iron Gate zaskoczyło cały świat. Debiut w Early Access i wyjątkowo niska jak na dzisiejsze czasy waga w postaci 1 GB, czy to brzmi jak zapowiedź bestsellera? Okazuje się, że gracze pokochali przygody w skórze wikingów, wynagradzającą eksplorację świata, niespodziewane zagrożenia, a także możliwość budowania bazy wspólnie ze znajomymi. Oddajcie swój głos na "Valheim", jeśli waszym zdaniem zasługuje na miano gry roku.

ODDAJ GŁOS NA VALHEIM

New World

"New World" to MMORPG, w którym gracze otrzymują możliwość brania udziału w wielkich bitwach przeciwko innym ludziom, ale nie zabrakło też opcji polegającej na wspólnym zwalczaniu potworów. Pod względem grafiki wyszło bardzo ładnie, a mechanika walki oraz interakcje ze środowiskiem są zaskakująco płynne, jak na ten gatunek. Gracze często chwalą również system craftingu i polską wersję językową. Głosujcie na "New World", jeśli waszym zdaniem Amazon Games stworzyło grę roku.

ODDAJ GŁOS NA NEW WORLD

Chivalry 2

"Chivalry 2" od Torn Banner Studios wrzuca nas w wir krwawej walki i oferuje przy tym sporo wyzwań oraz zabawy. Wystarczy wybrać klasę postaci, dopracować styl swojego wojowania bronią białą lub dystansową i można cieszyć się z wygranych bitew, które z reguły nie przychodzą łatwo. Zręcznościowy model walki jest względnie prosty, ale żeby dojść do mistrzowskiego poziomu, niezbędna będzie odrobina treningu. Zachęcamy do oddawania głosów na "Chivalry 2" jeśli grze udało się zaskarbić waszą sympatię.

ODDAJ GŁOS NA CHIVALRY

Halo Infinite

"Halo Infinite" zebrało pochlebne recenzje i wprowadziło serię w odrobinę bardziej sandboxowy styl. Nie zabrakło pięknych widoków, zróżnicowanych obszarów do zwiedzania, a także licznych potyczek oferujących sporo zabawy. Dla fanów serii niezwykle ważna będzie kampania dla pojedynczego gracza i kontynuacja historii Master Chiefa, ale "Halo Infinite" to również doskonały tryb sieciowy.

Potyczki z innymi graczami są pełne szybkiej akcji, która wymaga pełnego skupienia. Zróżnicowane tryby rozgrywki oferują różnorodność, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Można powiedzieć, że nie ma tu żadnej rewolucji, ale czy miłośnicy serii jej potrzebują? Multiplayer w "Halo Infinite" ma spore grono zwolenników, a jeśli waszym zdaniem zasługuje na miano gry roku, oddajcie swój głos.

ODDAJ GŁOS NA HALO INFINITE

Gra Roku 2021 - SINGLEPLAYER: Otwarty świat jest przereklamowany

Kiedyś istniał taki pogląd, że gry single player są na wymarciu, a rynek zostanie zdominowany przez tytuły skupiające się wyłącznie na aspektach rozgrywki sieciowej. Oczywiście trudno minąć się z prawdą w większym stopniu. Dziś nie ma wątpliwości co do tego, że bardzo wielu graczy wciąż kocha dobre przygody w trybie single player i nieustannie szuka takich gier.

Autor: Marcin Hołowacz | 29.12.2021

Imperatory WP są doskonałą okazją do tego, żeby docenić rozrywkę elektroniczną w najlepszym wydaniu. Nasi czytelnicy mogą wybrać grę single player roku, dlatego zachęcamy do oddawania głosów. Który tytuł podbił wasze serca?

Deathloop

“Dzień świstaka” to popularny film z 1993 roku, natomiast gra "Deathloop" od studia Arkane ma z nim wiele wspólnego. Mechanika polegająca na tym, że nasza postać nieustannie przeżywa ten sam dzień, okazuje się mieć zaskakująco wiele do zaoferowania. Gracze są zachęcani do eksplorowania, odkrywania nowych tajemnic wyspy i eksperymentowania.

Live, die, repeat, to swego rodzaju formuła "Deathloop", która niektórym dodatkowo kojarzy się jeszcze z elementami metroidvanii. Odkrywanie nowych sekretnych przejść i możliwości związanych z eliminacją naszych celów, a także poszerzanie asortymentu broni, przypadło do gustu wielu graczom. Czy nasi czytelnicy wybiorą "Deathloop"illage na grę roku?

ODDAJ GŁOS NA DEATHLOOP

Resident Evil Village

Gracze chwalą "Resident Evil Village" za atmosferę oraz dość zróżnicowaną rozgrywkę. Oczywiście w tej odsłonie serii położono zauważalnie większy nacisk na akcję i walkę z potworami, lecz nie zabrakło lubianych przez wielu zagadek oraz chwil skupiających się na eksploracji.

Lady Dimitrescu zrobiła swego czasu furorę w internecie i pomogła przyciągnąć uwagę nowych miłośników rozrywki elektronicznej. Z kolei sami twórcy przyznali, że starali się zrobić trochę mniej straszną grę, która trafi do szerszego grona odbiorców. Czy te zabiegi wystarczą, żeby nasi czytelnicy uznali "Resident Evil Village" za grę roku?

ODDAJ GŁOS NA ESIDENT EVIL VILLAGE

Ratchet & Clank: Rift Apart

Insomniac Games zafundowało graczom dużo strzelania z elementami platformowymi. Dodatkowo znalazło się miejsce dla sporej dawki humoru, dobrze opowiedzianej historii, a także ciekawego świata i postaci. Wszystko to przy zaskakująco krótkich czasach ładowania oraz błyskawicznych przejściach między wymiarami.

Satysfakcjonujące mechaniki, zestaw wyjątkowo zróżnicowanych broni oraz piękna oprawa audiowizualna. "Ratchet & Clank: Rift Apart" zbiera pozytywne recenzje i są ku temu dobre powody. PlayStation 5 niewątpliwie dysponuje cennym tytułem na wyłączność. Czy zdaniem naszych czytelników jest to gra roku?

ODDAJ GŁOS NA RATCHET & CLANK: RIFT APART

Psychonauts 2

Double Fine Productions po latach wróciło do uniwersum "Psychonauts" i zafundowało nam kontynuację przygód Razputina Aquato. Tim Schafer oczarował graczy solidną dawką poczucia humoru, ale nie zabrakło także świetnie napisanych postaci oraz chwil poważniejszych refleksji.

Przepiękne lokacje, które są niezwykle szalone i tym samym zróżnicowane w zaskakująco dużym stopniu, spodobały się zdecydowanej większości graczy. "Psychonauts 2" to udana kontynuacja pierwszej części i prawdziwa gratka dla fanów. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy zdaniem naszych czytelników udało się stworzyć grę roku?

ODDAJ GŁOS NA PSYCHONAUTS 2

Forza Horizon 5

Meksyk okazał się być zachwycającym otwartym światem do wirtualnej walki o pierwsze miejsce. "Forza Horizon 5" dostarczyła nam solidnej porcji zręcznościowych wyścigów i zrobiła to w pięknym stylu, a przy okazji zadbała o przepiękną grafikę, która momentami jest w stanie zahipnotyzować, wprowadzić w relaksujący trans.

W tym wypadku nie było potrzeby wybierania pomiędzy ilością a jakością, ponieważ znalazło się miejsce dla bardzo wielu samochodów oraz opcji związanych z ich tuningowaniem, a sama mapa jest naprawdę sporych rozmiarów. Nie osiągnięto tego pójściem na skróty, ponieważ przy okazji zadbano o każdy detal. "Forza Horizon 5" zrobiła furorę wśród fanów samochodówek, ale czy zdaniem naszych czytelników jest to gra roku?

ODDAJ GŁOS NA FORZA HORIZON 5

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij