Smartfon Fotograficzny Roku 2021: Najlepszy aparat to ten, który masz w kieszeni

Imperatory WP to doskonała okazja do tego, żeby docenić niesamowite osiągnięcia inżynierów, dzięki którym w nasze ręce trafiają świetnej jakości urządzenia mobilne. Fotograficzne możliwości smartfonów są w dzisiejszych czasach niezwykle imponujące, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość zdjęć i filmów, a także wyróżniające się funkcje. Zachęcamy do oddawania głosów na smartfon fotograficzny roku.

Autor: Marcin Hołowacz | 23.12.2021

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro dysponuje aparatem, w którym trudno doszukać się słabych stron. Jaśniejsza przysłona, większa stabilizowana matryca i jeden z najlepszych trybów nocnych w smartfonie sprawiają, że iPhone 13 Pro pozwala na robienie fantastycznych zdjęć. Telefon uzyska bardzo dobre rezultaty w każdych warunkach oświetleniowych, a zdjęcia będą ostre, bardzo mało zaszumione i ze świetnymi, wiernie odwzorowanymi kolorami.

Tryb nocny sprawdza się również pod tym względem, że przepalenia związane ze sztucznymi źródłami świata są skutecznie niwelowane, a detale pochodzące z mocniej zaciemnionych obszarów są sprawnie wyciągane. Jeżeli natomiast chodzi o sytuacje, gdy źródeł światła jest wyjątkowo mało, to zdjęcia również wyjdą dobrze i bez ewentualnych przekłamań kolorów. Apple iPhone 13 Pro ma także wyjątkowo dobry obiektyw ultraszerokokątny z trybem makro. Kadry są bardzo ostre i mało zaszumione.

ODDAJ GŁOS NA APPLE IPHONE 13 PRO MAX

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra ma aparat główny, który został wyposażony w matrycę 108 Mpix z przysłoną f/1,8 i optyczną stabilizacją obrazu. Aparat 12 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątny. Aparat 10 Mpix ma teleobiektyw o 3-krotnym przybliżeniu optycznym. Następny aparat 10 Mpix ma peryskopowy teleobiektyw o 10-krotnym przybliżeniu optycznym.

Model ten osiąga aż 100x cyfrowe przybliżenie, więc specjalnie przygotowane oprogramowanie odgrywa tu istotną rolę. Algorytmy sprawnie wygładzają elementy o jednolitej fakturze, co pozwala uzyskać lepsze pod względem wizualnym rezultaty. W przypadku tworzenia materiałów wideo, smartfon jest w stanie eliminować drgania z wyjątkowo dużą skutecznością. Jest też możliwość nagrywania filmów w 8K oraz specjalny tryb reżyserski, który wyświetla podgląd z czterech aparatów jednocześnie.

ODDAJ GŁOS NA SAMSUNG GALAXY S21 ULTRA

Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 1 III ma aparat główny z matrycą 12 Mpix z przysłoną f/1,7 i optyczną oraz elektroniczną stabilizacją obrazu. Następny aparat 12 Mpix ma teleobiektyw 3-4,4x, a kolejny aparat 12 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątnym.

Aparat z teleobiektywem wykorzystuje matrycę Dual Pixel, dzięki czemu ustawianie ostrości jest błyskawiczne również w chwili zmiany wartości przybliżenia. Nie zabrakło stabilizatora wideo Optical SteadyShot, optyki ZEISS z powłoką przeciwodblaskową, możliwości nagrywania filmów 4K 120 kl./s, a także opcji uzyskania pięciokrotnego spowolnienia.

ODDAJ GŁOS NA SONY XPERIA 1 III

vivo X60 Pro

vivo X60 Pro ma aparat główny z gimbalem, wyposażony w matrycę 48 Mpix z przysłoną f/1,48 i optyczną oraz elektroniczną stabilizację obrazu. Aparat 13 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątny, następny aparat 13 Mpix ma teleobiektyw 2x. Ruchomy moduł aparatu jest bardzo ciekawym dodatkiem, który umożliwia skuteczne niwelowanie poruszeń na zdjęciach oraz stabilizowanie obrazu w trakcie nagrywania wideo.

Zdjęcia przy wyjątkowo niskim oświetleniu są lepszej jakości za sprawą bardzo jasnej przysłony. Nie zabrakło też specjalnego trybu ułatwiającego fotografowanie szybko poruszających się obiektów. Zaletą jest również fakt, że smartfon opracowano w bliskiej współpracy z firmą ZEISS, odpowiedzialną za system przetwarzania obrazu. Nie zabrakło możliwości nagrywania filmów w 4K.

ODDAJ GŁOS NA IVO X60 PRO

Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra ma aparat główny z matrycą 50 Mpix z przysłoną f/1,7 i optyczną oraz elektroniczną stabilizacją obrazu. Aparat 48 Mpix ma obiektyw ultraszerokokątny i tryb makro, a kolejny aparat 48 Mpix ma peryskopowy teleobiektyw 5x. Znalazło się też miejsce modułu laserowego pomiaru ostrości dToF.

Xiaomi Mi 11 Ultra jest pierwszym smartfonem na świecie, który ma aż trzy aparaty z funkcją nagrywania filmów 8K. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że aparat główny otrzymał rekordowo duży sensor Samsung GN2 z szybkim autofocusem oraz osiem soczewek.

ODDAJ GŁOS NA XIAOMI MI 11 ULTRA

Flagowiec Roku 2021: Wybierz najlepszego smartfona na rynku

Imperatory WP to najważniejsza nagroda technologiczna roku wręczana przez Wirtualną Polskę. Plebiscyt stanowi podkreślenie wielkiego znaczenia nowych technologii w codziennym życiu ludzi, a wyborów dokonują nasi czytelnicy. Zachęcamy do oddawania głosów na najlepszego flagowca roku i przypominamy, że udział w głosowaniu, podanie danych kontaktowych i udzielenie odpowiedzi na jedno pytanie, daje szansę na wygraną 5000 złotych. Głosy można oddawać do 6 stycznia 2022 roku.

Autor: Marcin Hołowacz | 23.12.2021

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max ma 12-megapikselowy aparat główny ze znacznie większą, stabilizowaną matrycą względem poprzedniej generacji. Urządzenie jest w stanie robić wyjątkowo dobre zdjęcia, niezależnie od panujących w danej chwili warunków oświetleniowych. Tryb nocny jest bardzo dobry, a osiągane fotki charakteryzują się małą ilością szumów. Dodatkowo warto podkreślić fakt, że ultaszerokokątny obiektyw również został poprawiony względem poprzedniej generacji i pozwala na uzyskiwanie zauważalnie ostrzejszych zdjęć.

Dobrze zrealizowanym rozwiązaniem, które bezpośrednio przekłada się na wygodę użytkownika, z pewnością jest wyjątkowo szybko działające rozpoznawanie twarzy. Nie bez znaczenia jest również to, że bateria iPhone'a 13 Pro Max pozwala na długi czas pracy podczas intensywnej eksploatacji telefonu.

ODDAJ GŁOS NA APPLE IPHONE 13 PRO MAX

ASUS ROG Phone 5s Pro

ASUS ROG Phone 5s Pro jest telefonem, który zdaniem wielu zasługuje na miano bestii. Urządzenie wywodzi się z rodziny produktów stawiających przede wszystkim na wydajność. Oczywiście nowsza wersja w postaci ASUS ROG Phone 5s Pro wnosi pewne usprawnienia, takie jak chociażby wydajniejszy czip Snapdragon 888+, większa ilość pamięci RAM (18 GB) oraz wyższa częstotliwość próbkowania dotyku (360 zamiast 300 Hz).

Smartfon może się spodobać każdemu, ale nie da się ukryć, że został zaprojektowany z myślą o osobach lubiących rozrywkę elektroniczną. Można na nim odpalać gry i oczekiwać niezmiennie płynnych animacji, wydajnego chłodzenia, a przy okazji również ergonomii na wysokim poziomie. Prawdziwa bestia do gier, ukryta w skórze telefonu.

ODDAJ GŁOS NA ASUS ROG PHONE 5S PRO

OnePlus 9 Pro

OnePlus 9 Pro to sprzęt z dobrym aparatem zaprojektowany we współpracy z Hasselbladem, czyli legendą branży fotograficznej. Aparat główny 48 Mpix o wielkości 1/1,43 cala z przysłoną f/1,8 i optyczną stabilizacją obrazu w połączeniu z obiektywem ultraszerokokątnym I teleobiektywem przekładają się na wyjątkowo zadowalające efekty.

Niezależnie od warunków oświetleniowych, telefon pozwala uzyskać ostre zdjęcia z niewielką ilością szumu. Przeszkody nie stanowi nawet głęboka ciemność. Ponadto warto zauważyć, że sam wyświetlacz OnePlusa 9 Pro jest naprawdę dobry. AMOLED o rozdzielczości 1440p i zmiennej częstotliwości odświeżania w zakresie do 120 Hz daje znakomitą jakość obrazu. Trzeba też zaznaczyć, że płynność animacji zostaje utrzymana przez cały czas, również pod dużym obciążeniem.

ODDAJ GŁOS NA ONEPLUS 9 PRO

Samsung Galaxy S21 Ultra

Źródło: Zdjęcie z dysku

Samsung Galaxy S21 Ultra ma wysokiej jakości aparat, a dodatkową zaletą są dobrze przygotowane algorytmy AI, które sprawiają, że nawet zdjęcia z bardzo dużym przybliżeniem osiągają akceptowalną jakość. Na uwagę zasługuje również fakt, że podczas tworzenia materiałów wideo, cztery obiektywy przekładają się na dobrą elastyczność. W związku z tym, podczas filmowania można płynnie oddalać i przybliżać obraz nawet 20-krotnie, a wysoka jakość szczegółów zostanie zachowana.

Samsung Galaxy S21 Ultra otrzymał bardziej energooszczędny procesor 5 nm, a sam ekran także zużywa mniej energii, czego efektem jest dobra żywotność baterii, nawet podczas intensywnej eksploatacji. Jeżeli natomiast ktoś podda urządzenie średnio intensywnemu wykorzystywaniu, wtedy najpewniej uda się osiągnąć dwa pełne dni pracy bez ładowania.

ODDAJ GŁOS NA SAMSUNG GALAXY S21 ULTRA

Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra to model, w którym uwagę przykuwa gigantyczna wyspa na tylnym panelu. Skrywa ona aparaty wykorzystujące duże matryce o wysokich rozdzielczościach. Pozwala to na uzyskanie zadowalających efektów nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Ponadto aparat główny otrzymał wyjątkowo duży sensor Samsung GN2 z szybkim autofocusem i aż ośmioma soczewkami.

Na wzmiankę zasługuje również dodatkowy wyświetlacz na tylnym panelu oraz ceramiczna obudowa, która charakteryzuje się podwyższoną odpornością na zarysowania.

ODDAJ GŁOS NA XIAOMI MI 11 ULTRA

Laptop Biznesowy Roku 2021: Wzornictwo, wydajność i luksus

Imperatory WP to święto całej branży technologicznej, które podkreśla wielkie znaczenie nowych technologii w codzienności. Kiedyś formuła wydarzenia zakładała, że to jury wybierze laureatów spośród wcześniej przygotowanych kategorii. Teraz to nie jury, ale nasi czytelnicy dokonują ostatecznych wyborów i decydują o tym, które dobrodziejstwa współczesnego świata zostaną szczególnie wyróżnione.

Autor: Marcin Hołowacz | 21.12.2021

DELL XPS 15 (2021)

XPS 15 od firmy Dell zaskarbił sobie serca wielu biznesowych użytkowników. Bez wątpienia jest to sprzęt klasy premium, a cała seria XPS od wielu lat imponuje jakością wykonania oraz komponentami z najwyższej półki. Smukła obudowa, 15,6-calowy wyświetlacz InfinityEdge o proporcjach 16:10, wsparcie dla technologii HDR, Dolby Vision oraz Eyesafe z redukcją promieni światła niebieskiego, stanowią niewątpliwe zalety. Wisienką na torcie są oczywiście procesory Intel Core 11 generacji, oferujące 8 rdzeni i 16 wątków, a przy okazji zapewniające wydajność na bardzo wysokim poziomie.

XPS 15 otrzymują nominację za świetną jakość i wydajność. Laptopy biznesowe z tej serii są doskonałym narzędziem pracy, nawet w przypadku bardzo wymagających zadań.

ODDAJ GŁOS NA DELL XPS 15 (2021)

Lenovo ThinkPad X Titanium Yoga

ThinkPad X Titanium Yoga firmy Lenovo oferuje wyjątkowy poziom funkcjonalności. Może być określany mianem laptopa 2 w 1, ponieważ zawias rozkłada się aż w 360°. Dzięki temu jest to w pełni konwertowalny sprzęt, który otrzymał ultralekką, smukłą obudowę i dodatkowo może się transformować w tablet, albo pozostać zwykłym laptopem – wszystko zależy od aktualnych potrzeb użytkownika. Ponadto zadbano o spełnienie wszelkich standardów bezpieczeństwa, niski pobór mocy, a także o wydajność na odpowiednim poziomie.

ThinkPad X Titanium Yoga otrzymuje nominację za niezwykle ciekawą konstrukcję przeznaczoną dla użytkownika biznesowego.

ODDAJ GŁOS NA LENOVO THINKPAD X TITANIUM YOGA

Apple Macbook Pro M1

Macbook Pro M1 firmy Apple zachwyca swoim procesorem M1 z architekturą ARM. Przekłada się to na świetną wydajność dla użytkowników profesjonalnych, którym zależy na realizowaniu ciężkich zadań, na przykład w postaci renderowania złożonych materiałów wideo. Zintegrowana grafika również ma dobre osiągi. Zadbano nawet o optymalną żywotność baterii, wysokiej jakości klawiaturę, bardzo dobre głośniki, a także zachowanie przystępnej i kompaktowej konstrukcji.

Macbook Pro M1 za niezwykle wydajny procesor, energooszczędność i wyznaczanie nowych standardów na rynku.

ODDAJ GŁOS NA APPLE MACBOOK PRO M1

HP Spectre x360 14

Spectre x360 14 firmy HP to kolejny sprzęt 2 w 1, który zapewnia wiele możliwości i tym samym sprawdza się w różnych sytuacjach. Stanowi doskonały wybór dla użytkownika biznesowego, potrzebującego między innymi procesora i grafiki do sprawnej edycji materiałów wideo, lecz przy zachowaniu mobilności na wysokim poziomie. Sama konstrukcja pozwala szybko zamieniać urządzenie w tablet, a bateria umożliwia na przykład strumieniowanie filmów w jakości HD do 17 godzin. Ponadto 14-calowy wyświetlacz OLED gwarantuje wysoki komfort pracy.

Spectre x360 14 otrzymuje nominację za wszechstronność i wygodę użytkowania przy zachowaniu odpowiedniej wydajności.

ODDAJ GŁOS NA HP SPECTRE X360 14

Microsoft Surface Pro 8

Surface Pro 8 firmy Microsoft ma do zaoferowania wiele inteligentnych rozwiązań. Jednym z nich jest dobrze znana możliwość funkcjonowania w formie tabletu. Wystarczy odpiąć klawiaturę i można cieszyć się niezwykle poręcznym sprzętem, który w połączeniu z zaawansowanym piórem Surface Slim Pen 2.1, pozwala rysować i sporządzać odręczne notatki z wyjątkową lekkością oraz dokładnością. 13-calowy wyświetlacz dotykowy PixelSense umożliwia wybranie częstotliwości odświeżania na poziomie 60 Hz lub 120 Hz. Z kolei procesory Intel Core 11 generacji oferują moc niezbędną do wymagających procesów.

Surface Pro 8 otrzymuje nominację za wydajność i świetnie zrealizowaną hybrydową budowę, dającą swobodę i łatwość pracy w różnych sytuacjach.

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT SURFACE PRO 8

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij