Telewizor Roku 2021: Samsung Neo QLED 8K QN900A

Nawet w erze "mobile first", kiedy smartfony i tablety zapewniają każdemu członkowi rodziny jego własny, spersonalizowany świat treści i interakcji, wciąż jest coś, co gromadzi wszystkich w jednym miejscu. To współczesne domowe ognisko to oczywiście telewizor.

Autor: Konstanty Młynarczyk | 11.02.2022

Chociaż nazwa pozostała ta sama, dzisiejsze telewizory mają ze swoimi przodkami jeszcze sprzed dwudziestu lat tyle wspólnego, co ówczesne telefony z dzisiejszymi iPhone'ami czy Galaxy S22. Jedne i drugie zmieniły się z mniejszych lub większych pudeł w płaskie urządzenia składające się na pierwszy rzut oka niemal z samego ekranu. W podobny sposób ewoluował nie tylko wygląd, ale też możliwości i sposób używania obu rodzajów urządzeń. Tak jak wykonywanie rozmów telefonicznych jest dziś jedną z wielu funkcji - i to bynajmniej nie najważniejszą, podobnie oglądanie telewizji zostało zdetronizowane na rzecz zupełnie nowych sposobów korzystania z wielkiego ekranu.

Jak oklepane i wyświechtane nie byłoby to określenie, tu pasuje idealnie: współczesny telewizor to centrum multimedialnej rozrywki. Służy do oglądania filmów i seriali z serwisów streamingowych, przeglądania zdjęć z wakacji zgromadzonych w usłudze chmurowej albo na dysku NAS, jest wyświetlaczem konsol do gry, czy wreszcie pozwala dzielić się tym, co chciałoby się pokazać ze swojego smartfonu, tabletu czy komputera. Prawdziwą rewolucją było dla telewizorów to, co zmieniło też i telefony, czyli możliwość instalowania aplikacji. Rynek systemów Smart TV jest znacznie bardziej podzielony niż rynek systemów operacyjnych smartfonów, a poszczególne modele często różnią się wersją oprogramowania, co oznacza, że przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, jakie aplikacje i usługi będą działały, a jakich nie będzie. Jednak - tak czy inaczej - instalowanie aplikacji pozwala dodawać do telewizora nowe funkcje i zmieniać te już istniejące.

Oczywiście tym, co szczególnie rzuca się w oczy, jest rozwój technologii wyświetlania obrazu. Trwa bezustanna batalia o coraz wyższą rozdzielczość, wierność kolorów oraz kontrast. W tej ostatniej kwestii bezkonkurencyjne są ekrany OLED, które ze względu na swoją zasadę działania mają najlepszy możliwy fizycznie poziom kontrastu - niestety, mimo postępów, to wciąż najdroższe rozwiązanie. Tymczasem coraz bardziej dopracowywane technologie strefowego podświetlania, które swoją kulminację osiągnęły w postaci ekranów mini-LED, pozwalają osiągnąć porównywalne rezultaty w inny sposób. I taki właśnie ekran mini-LED ma na pokładzie zwycięzca naszego plebiscytu w kategorii Telewizor Roku, czyli Samsung Neo QLED 8K QN900A.

Oprócz świetnego kontrastu, dzięki któremu czerń jest naprawdę czarna, a kolory soczyste i pełne, telewizor Samsunga może pochwalić się też rozdzielczością aż 8K, a więc imponujące 7680 × 4320 pikseli. Co ciekawe, ilość treści tworzonych w tej rozdzielczości jest wciąż bardzo mała, ale to… żaden problem. Tu pojawia się bowiem kolejna ważna zaleta QN900A, czyli zaawansowane algorytmy, które z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji z zaskakującą skutecznością podnoszą rozdzielczość materiałów dostępnych tylko w 4K albo nawet niższych rozdzielczościach.

Ekoprodukt Roku 2021: Saule Technologies Perowskity

Pamiętacie świat, w którym za dbanie o środowisko uważano nieśmiecenie w lesie i tworzenie rezerwatów? A potem modę na bycie "eko" jako coś alternatywnego i nieco odjechanego? Piękne czasy! Dziś zachowania, które kiedyś uważało się za manifestację poglądów i swoistego stylu życia, stały się codzienną koniecznością, a wszyscy musimy zacząć myśleć ekologicznie nie dlatego, że to modne czy postępowe, ale dlatego, że to obecnie jedyny sposób na przetrwanie naszego gatunku.

Autor: Konstanty Młynarczyk | 11.02.2022

Producenci sprzętu komputerowego, wielkie firmy technologiczne starają się być odpowiedzialne za świat, w którym funkcjonują. Wiedzą też, że wiele z działań, które dziś mogą przynieść im dobrą prasę i postawić w pozytywnym świetle, już wkrótce stanie się usankcjonowanym prawnie obowiązkiem albo też, w związku ze zmieniającą się sytuacją rynkową, będzie po prostu opłacalne. To idealny układ, który przynosi korzyści wszystkim stronom, dlatego można mu gorąco przyklasnąć i wspierać rozwijającą się powoli w społeczeństwie świadomość ekologiczną.

Problemami, z którymi jako ludzkość musimy sobie poradzić, a na mniejszą skalę muszą poradzić sobie z nimi także i producenci, są kwestie kurczących się zasobów, konieczności zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, gospodarowania odpadami i zużycia energii. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, żeby zaadresować wszystkie powyższe kwestie, jest wydłużenie życia produktów. Używając komputera przez pięć lat zamiast trzy, przyczyniamy się do zmniejszenia liczby powstających odpadów (nie wyrzucamy starego urządzenia), zmniejszenia zużycia energii i zasobów (nie trzeba produkować, transportować i sprzedawać nowego sprzętu), a co za tym idzie - zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które powstają na każdym etapie tego procesu.

Nic więc dziwnego, że w naszym plebiscycie do nagrody Ekoproduktu Roku nominowaliśmy takie produkty jak Acer Aspire Vero czy Fairphone - urządzenia zaprojektowane w taki sposób, żeby ułatwić ich serwisowanie i upgrade, maksymalnie wydłużając czas użytkownia. Nieprzypadkowo przy produkcji obu wykorzystano też wiele materiałów pozyskanych z surowców wtórnych, także odzyskiwanych z miejsc, w których nie powinny się w ogóle znaleźć. Tak dzieje się też w przypadku myszki Ocean Plastic Mouse Microsoftu, której obudowa jeszcze niedawno pływała w oceanie w postaci śmieci…

Przykładem bardzo proekologicznego myślenia, które oprócz ratowania planety dla nas wszystkich pozwala też oszczędzać pieniądze dla poszczególnych użytkowników, jest system EcoTank stosowany w drukarkach Epsona. Nie tylko można znacznie taniej uzupełniać tusze, dolewając je z dużych butelek, ale znika też cały łańcuch logistyczny powiązany z produkcją, magazynowaniem i dystrybucją kartridży, wraz z jego zużyciem energii i wytwarzaniem odpadów.

Jednak królem naszego plebiscytu został produkt, który ma szansę rozwiązać nasze problemy u samych podstaw: fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe. Efektywniejsze od tradycyjnych "solarów" o nawet kilkadziesiąt procent, nadające się do stosowania w przejrzystych i elastycznych materiałach nowe ogniwa mogą pomóc w generowaniu czystej, bezpiecznej dla klimatu i przyjaznej dla kieszeni energii - właściwości, które doceniliście, wybierając perowskity firmy Saule Technologies "Ekoproduktem roku".

Gra Roku 2021 - Multiplayer: Halo Infinite

Zakończyliśmy zorganizowany przez Wirtualną Polskę plebiscyt Imperatory WP. Nasi czytelnicy mieli możliwość głosowania na najlepsze produkty 2021 roku w 12 kategoriach. Wśród gier wybieraliśmy zarówno takie, które przeznaczone są dla jednej osoby, jak i takie, które powstały z myślą o wielu graczach.

Autor: Karol Kołtowski | 11.02.2022

Gry multiplayer cieszą się dużą popularnością. Możliwość przeżywania emocji związanych z rozgrywką wraz ze znajomymi to niepowtarzalne doświadczenie. Do tytułu gry roku nominowaliśmy pięć produkcji. O miano to rywalizowały: Chivalry 2, New World, Valheim, It Takes Two i Halo infinite.

Halo Infinite to szósta główna część serii Halo, czyli jednej z najpopularniejszych strzelanek pierwszoosobowych na świecie. Całość osadzona jest w futurystycznych klimatach, co nadaje jej unikatowego charakteru w porównaniu do takich serii jak Call of Duty czy Battlefield.

Na powrót przygód Master Chiefa przyszło nam czekać długo. Halo 5: Guardians, czyli poprzednia część głównego cyklu, została wydana w 2015 roku. Halo Infinite to jej bezpośrednia kontynuacja. Halo Infinite oferuje graczowi tryb pojedynczego gracza, kooperacji, a także możliwość toczenia pojedynków w czteroosobowych zespołach w trybie Deathmatch.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij