Inteligentne plastry SmartHEAL zwyciężyły w kategorii Innowacja Roku
Zwycięzcą w kategorii Innowacji roku jest SmartHEAL. To inteligentny opatrunek na miarę potrzeb pacjentów żyjących w XXI wieku, opracowany przez polskich wynalazców. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób można sprawdzić, jak goją się rany przewlekłe — bez konieczności zrywania plastra, a niekiedy nawet bez wizyty u lekarza. Wystarczy do tego telefon z zainstalowaną aplikacją. W połączeniu z inteligentnym opatrunkiem pozwoli wykryć zaburzenia procesu gojenia rany i rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. W ten sposób skraca się nie tylko proces leczenia, ale też umożliwia zatrzymanie niebezpiecznej dla życia infekcji.
SmartHEAL to proste w obsłudze, nieinwazyjne i tanie narzędzie diagnostyczne ran przewlekłych, umożliwiające natychmiastowe wykrycie zmian pH skorelowanych ze stanem zapalnym i tym samym dobranie właściwego leczenia, bez konieczności zdejmowania opatrunku, a tym samym bez naruszania tkanki. Pomiar pH w opatrunku SmartHEAL działa w oparciu o sensor elektrochemiczny.
Wysięk z rany dociera do dwóch elektrod – elektrody referencyjnej oraz elektrody wskaźnikowej z warstwą czułą na zmiany poziomu współczynnika. Kwasowość lub zasadowość odczynu jest wyznaczana na podstawie różnicy potencjałów elektrod. Następnie za pomocą anteny RFID wynik odczytywany jest przez pacjenta lub personel medyczny. Dzięki komunikacji RFID sam czujnik na opatrunku nie wymaga zasilania ani baterii do codziennego użytku. Personel medyczny lub sami pacjenci mogą odczytać aktualny stan wartości pH, przesuwając nad czujnikiem urządzenie mobilne np. telefon z zainstalowaną aplikacją SmartHeal.
Zebrane dane są dalej analizowane i mogą być wykorzystane do przepisania skutecznego, ukierunkowanego leczenia farmakologicznego, co skutkuje szybszym powrotem do zdrowia i mniejszym ryzykiem powikłań. Ponadto czujnik SmartHEAL pozwala na szybką, łatwą i wygodną analizę rany. Kluczem do powstania tego rozwiązania była opracowana przez polskich wynalazców nowatorska technologia produkcji opatrunku ze zintegrowanym czujnikiem, która obejmuje skalowalną i łatwą do wdrożenia technologię sitodruku w połączeniu z termotransferem.
SmartHEAL jest alternatywą dla tradycyjnej metody analizy procesu gojenia ran, opierającej się głównie na subiektywnej ocenie rozmiaru, koloru czy zapachu rany. Bardziej miarodajną, ale zarazem kosztowniejszą i mniej przyjemną dla pacjenta alternatywą, są badania laboratoryjne tkanki pobranej prosto z rany. Niska cena czyni wynalazek potencjalnie ogólnodostępnym. To szczególnie ważne w obliczu wielu wyzwań, przed jakimi stoi polska służba zdrowia. Rozwiązanie SmartHEAL umożliwia rzadsze wizyty u lekarzy i bardziej ukierunkowane leczenie pacjentom pozostającym w hospitalizacji domowej.