Już nie służą tylko do oglądania programów. Przed wami nominowani w kategorii "Telewizor Roku"
W kategorii "Telewizor Roku" plebiscytu Imperatory WP 2022 przyglądamy się postępom wśród urządzeń, bez których nowe sezony seriali nie miałyby takiej mocy, mundial nie budziłby tak wielkich emocji, a granie na konsoli nie byłoby tak wciągające. Są wielkie, są piękne i są wspaniałe – oto piątka najlepszych telewizorów zeszłego roku.
Nominowani w kategorii #6 ► TELEWIZOR ROKU
Philips OLED+937
Jak duży telewizor można przed sobą postawić, żeby wciąż jeszcze być w stanie ogarnąć wzrokiem całość ekranu, a jednocześnie mieć poczucie zanurzenia w obrazie? A może do tego wcale nie potrzeba większego ekranu, tylko odrobiny magii, która przyjemnie łudziłaby mózg? Tą drogą poszedł Philips, którego telewizory, w tym flagowy OLED+937, wyposażone są w system Ambilight, czyli zestawy lamp diodowych, które rzucają na ścianę wokół telewizora kolorowe plamy światła o barwie dopasowanej do tego, co w tym miejscu jest wyświetlane na ekranie. Chociaż to się nie wydaje zbyt wyrafinowane, efekt jest zaskakująco przyjemny dla oka! Można być jednak pewnym, że nie odciąga uwagi od tego, jak doskonale wyglądają wszelkie materiały wyświetlane na wykonanym w technologii OLED EX ekranie 4K. Dzięki wykorzystaniu procesora P5 możliwe jest automatyczne i dynamiczne, powiązane w warunkami oświetlenia dostosowywanie temperatury barwowej obrazu oraz przyciemnianie lub rozjaśnianie go, w zależności od potrzeb.
LG OLED evo C2
Technologia OLED, w której światło jest generowane przez poszczególne piksele, a nie pochodzi z podświetlenia, przebijającego się potem przez ciekłokrystaliczne filtry, zapewnia najwyższą jakość obrazu i perfekcyjne odwzorowanie czerni, a więc i maksymalną możliwą wartość kontrastu. LG wie coś o tym - jest jedynym na świecie producentem matryc OLED do telewizorów. Nic więc dziwnego, że ich własny telewizor z najwyższej półki, LG OLED evo C2 może pochwalić się niezrównaną jakością obrazu i doskonałymi kolorami. Ale to bynajmniej nie koniec możliwości tego urządzenia. Procesor a9 piątej generacji wykorzystuje elementy sztucznej inteligencji do odbudowania utraconych detali i niuansów nawet w gorszej jakości materiałach filmowych, a dwukanałowy dźwięk podnosi do standardu 7.1.2. Autorski system smart TV jest wygodny, szybki i intuicyjny, a przede wszystkim, rozumie polecenia głosowe po polsku, i to z użyciem naturalnej mowy, a nie specjalnych komend. Do tego dochodzi obsługa zarówno G-Sync jak i FreeSync oraz usługi grania w chmurze - GeForce Now - czyniąc z niego idealny telewizor nie tylko do filmów i seriali, ale też do grania. OLED evo C2 świetnie sprawdza się w roli centrum zarządzania domem inteligentnym, a jeśli zechcesz, może łatwo współpracować z komputerem, laptopem, tabletem czy smartfonem.
Sony A95K
Sercem telewizora Sony jest Cognitive Processor XR, którego zadaniem jest zarówno podnoszenie szczegółowości obrazu do 4K oraz dbanie o realistyczne doznania dźwiękowe, ale też odtwarzanie naturalnych, miłych dla oka kolorów i odcienie, wraz z ich realistycznymi fakturami i to przy każdym poziomie jasności. Dysponując informacjami o temperaturze panelu OLED, procesor steruje też wyświetlanym obrazem tak, żeby uzyskać optymalny efekt kontrastu i jaskrawości kolorów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch dużych siłowników, które wprawiają w drgania samą płaszczyznę ekranu, dzięki czemu dźwięk rozchodzi się wprost od niego, podążając za centrum toczącej się akcji. Jeśli jednak będziesz musiał odejść od telewizora - albo po prostu będziesz oglądał coś jednocześnie robiąc sobie kolację - A95K automatycznie dostosuje poziom basów i tonów wysokich oraz głośność do twojego położenia tak, żebyś jak najlepiej słyszał co mówią bohaterowie. Dla wielu osób zaletą tego telewizora będzie też jego bardzo niska podstawa, którą można zamontować na dwa sposoby.
TCL 65C835
Jeśli szukasz telewizora z systemem Google TV, a zarazem preferujesz technologię Mini LED, TCL ma dla ciebie urządzenia serii C83. Oprócz systemu smart od Google, na pokładzie jest całe technologiczne dobro, jakie można wpakować w telewizor. Matryca 4K ze wspomnianą już technologią Mini LED, QLED i systemem HDR Premium 1000 zapewniają wspaniałe odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast a obsługa częstotliwości odświeżania 144Hz z Motion Clarity Pro, sprawia, że każdy ruch na ekranie wygląda gładko i płynnie. Gracze mogą liczyć na systemy ALLM, VRR oraz Freesync Premium, mające zadbać o idealny wygląd gier, a każdemu może przydać się sterowanie głosowe dzięki wbudowanemu Asystentowi Google. Dźwięk zapewnia system głośników markowany przez ONKYO, wyposażony między innymi w podwójny subwoofer i obsługujący Dolby Atmos. No i jeszcze fakt, że dzięki posadowieniu na centralnej nodze, a nie bocznych nóżkach, TCL 65C835 można postawić na każdej szafce w domu - nawet wąskiej.
Samsung OLED S95B
Projektując swój najnowszy telewizor, Samsung postawił zarówno na technologie, jak i na ekosystem. Jego OLED S95B wyposażony jest - jak sugeruje sama nazwa - w doskonałą matrycę QD-OLED, wykorzystującą diody organiczne OLED oraz kropki kwantowe, co zapewnia świetny kontrast i doskonałą reprodukcję barw. Ważną rolę do odegrania ma też Procesor Neuronowy AI Quatum 4K. Jego zadaniem jest skalowanie obrazu w niższej jakości do rozdzielczości 4K, co może realizować dzięki mechanizmom uczenia głębokiego. Mocną stroną telewizora Samsunga jest też jego autorski system smart TV. To właśnie tu ujawnia się siła ekosystemu, dzięki której OLED S95B może bardzo łatwo współpracować ze wszystkimi smart-rzeczami koreańskiej firmy, pozwalając między innymi wygodnie wyświetlać zawartość telefonu na wydzielonym kawałku ekranu, podczas gdy na pozostałej część leci film, mecz czy wiadomości, albo używać telefonu jak komputera dzięki Samsung Dex.