Każdy z nas z nich korzysta. Poznaj nominowanych w kategorii "Laptop Biznesowy Roku"
Laptopy to dziś dominująca postać komputerów, a laptopy biznesowe to ich najdoskonalsza forma: urządzenia stworzone do tego, żeby imponować mobilnością, mocą, długim czasem pracy na baterii, ergonomią i wyglądem. Spośród tych "superlaptopów" my wybraliśmy najlepsze – to właśnie one zmierzą się ze sobą o tytuł "Laptop Biznesowy Roku" w plebiscycie Imperatory WP 2022.
Nominowani w kategorii #8 ► LAPTOP BIZNESOWY ROKU
Microsoft Surface Pro 9
Próby tworzenia urządzeń, które będą mogły służyć zarówno jako tablet, jak i notebook trwają od niemal dwóch dekad, ale pierwszym komputerem, który naprawdę sprawdzał się w obu rolach był Microsoft Surface Pro 3. Od tamtej pory firma konsekwentnie, choć małymi krokami pracuje nad ulepszaniem swojego pomysłu na uniwersalne urządzenie mobilne: Surface Pro 9 jest dziś cienki jak tablet i lekki jak tablet, a jego sztywna obudowa ze stopów magnezu mieści najnowszy procesor Intel Core i7, 16 GB pamięci RAM i terebajtowy dysk SSD, a z boku znaleźć można dwa gniazda USB-C, z obsługą standardu Thunderbolt. Wciąż jednak obecne są elementy, które przyczyniły się do sukcesu Surface Pro, czyli ekran proporcjach 3:2, dużo lepszych do tego, co zwykle robi się na tablecie, niż panoramiczne wyświetlacze 16:10, zintegrowana podpórka, dzięki której można ustawić go w dowolnej niemal pozycji i wreszcie świetna klawiatura, mocowana magnetycznie tak, że pozostaje lekko uniesiona nad podłoże.
LG gram 17
Tym notebookiem LG pokazuje, że jak się bardzo chce, to można dokonać czegoś, co wszyscy uważają za niemożliwe. Tak niemożliwe, jak komputer przenośny, który jest w stanie pracować przez ponad 12 godzin bez przerwy, ma dość wydajności, żeby spokojnie radzić sobie ze wszystkimi codziennymi zadaniami, jest wyposażony w ekran o przekątnej długości aż 17 cali i jednocześnie… waży mniej, niż 1,5 kilograma. A to dopiero początek. Bo oprócz tego w tym notebooku znalazło się miejsce na całkiem solidny zestaw głośników z DTS:X Ultra, wyświetlacz nie dość, że wielki i z proporcjami boków 16:10, to jeszcze ma wysoką rozdzielczość, świetną wierność kolorów i matowe pokrycie, a cała konstrukcja przeszła rygorystyczne testy wytrzymałości przeprowadzone zgodnie z wymogami standardu MIL-STD 810G. Bardzo ciekawym dodatkiem są funkcje wykorzystujące oprogramowanie LG Glance, które pozwala przenosić kursor pomiędzy dwoma ekranami w zależności od tego, gdzie patrzymy, jak również wykrywa spojrzenia osób postronnych i reaguje na nie maskowaniem zawartości wyświetlacza.
Huawei Matebook X Pro
Firma Huawei zaczęła produkować notebooki stosunkowo niedawno, ale błyskawicznie zdobyła uznanie zarówno ekspertów, jak i użytkowników oferując szeroką gamę urządzeń w różnych rozmiarach i cenach. Matebook X Pro to ich propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników - sprzęt, który ma im dać wszystko, czego potrzebują. I faktycznie, daje. Wykonana z superlekkich i jednocześnie bardzo wytrzymałych stopów magnezu obudowa jest pokryta miłą w dotyku granatową powłoką, dzięki czemu całość jest jednocześnie wytrzymała i przyjemna w używaniu. Mimo wagi poniżej 1,3 kg i zaskakująco małych wymiarów, Matebook X Pro jest wyposażony w wyświetlający piękne kolory, ostry jak żyletka dotykowy ekran o przekątnej długości 14,2" i proporcjach boków 3:2, dzięki czemu oferuje jeszcze większą powierzchnię roboczą. Wygodna klawiatura i wielki touchpad pozwalają na wygodną pracę, a dodatkowe funkcje tego ostatniego umożliwiają bardzo szybkie regulowanie jasności ekranu albo głośności oraz nawigację po systemie.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon gen 10
Komputer wagi piórkowej dla biznesmenów największego kalibru. Ważący tylko nieco powyżej 1,1 kg Thinkpad X1 Carbon ma obudowę z włókna węglowego - materiału wytrzymalszego niż stal i lżejszego niż aluminium. Jednocześnie w środku znalazło się wszystko, co może pomóc w codziennym życiu mobilnego profesjonalisty. Marka ThinkPad to obietnica wydajności, bezpieczeństwa i ergonomii, której X1 Carbon dotrzymuje. Procesory linii Core 12 generacji aż do i7, oczywiście z vPro, do 32 GB RAM i nawet 2 TB przestrzeni magazynowej pozwalają nie przejmować się wydajnością, a czytnik odcisków palców, kamera na podczerwień, chip dTPM 2.0 i usługa odnajdowania zaginionego komputera - nie bać o bezpieczeństwo przechowywanych w nim danych. Do tego dochodzi nie mająca sobie równych jeśli chodzi o wygodę klawiatura, zestaw mikrofonów i kamera zoptymalizowane do telekonferencji i bardzo długi czas pracy na baterii. Nie musisz się też martwić o łączność, bo ThinkPad X1 Carbon ma w opcji też i modem 5G.
ASUS Zenbook 17 Fold
Komputer jaki jest, każdy widzi. Czy to notebooki czy pecety, są w niemal każdym domu - a w wielu jest i po kilka. Ale jak będzie komputer wyglądał za dwa-trzy lata? A za pięć? Możecie zobaczyć już dziś, wystarczy popatrzeć na ASUS-a Zenbooka 17 Fold. Dzięki zastosowaniu składanego ekranu, Asus zdołał skonstruować komputer, który może być wykorzystywany w sytuacjach, jakie do tej pory wymagały trzech różnych: może być bardzo wygodnym notebookiem, umożliwiającym pracę w podróży, może służyć za wielki tablet, idealny do czytania wiadomości czy oglądania filmów na kanapie, wreszcie można go używać jako komputera stacjonarnego All-in-One, pracując wygodnie przy biurku. W każdym z tych zastosowań Zenbook 17 Fold okazuje się bardzo dobry - na tyle dobry, że mógłby zastąpić te tradycyjne. Ogromna w tym zasługa jego wielkiego, przepięknego ekranu. Ponad 17-calowy OLED jest cudownie jasny, kontrastowy i soczysty, a kolory aż wibrują. Jest też większy, niż by można sądzić wnioskując z samej długości przekątnej, bo dzięki proporcjom boków 4:3 powierzchnia ekranu jest dużo większa.