Nominowani w kategorii "Komponent Komputerowy Roku" plebiscytu Imperatory WP 2022. Podzespoły, które oczarowały komputerowych entuzjastów
Komputery to jeden z filarów branży technologicznej. W plebiscycie Imperatory WP 2022 nie mogło więc zabraknąć kategorii, która podsumowuje najważniejsze premiery na rynku komponentów komputerowych – w tej edycji największym zaskoczeniem okazały się nowe generacje procesorów i kart graficznych, które oczarowały komputerowych entuzjastów.
Nominowani w kategorii #7 ► KOMPONENT KOMPUTEROWY ROKU
intel Core i5-13600K
Intel Core i5-13600K nie zalicza się do topowych procesorów, ale to sprzęt, który wyróżnia się świetną opłacalnością – śmiało można rzec, że to absolutny hit nowoczesnych komputerów do gier. Model z generacji Raptor Lake bazuje na ulepszonej, hybrydowej architekturze, gdzie połączono 6 wydajnych rdzeni P-Core oraz 8 efektywnych rdzeni typu E-Core. Producent przewidział większą pojemność pamięci podręcznej oraz wsparcie dla szybszych pamięci RAM. Do dyspozycji oddano też zintegrowany układ graficzny UHD 770. Możliwości procesora są imponujące. Możemy liczyć na bardzo dobrą wydajność w procesorowych zastosowaniach, a także świetne osiągi w grach. Entuzjaści docenią wysoki potencjał na podkręcanie, dzięki czemu można jeszcze bardziej poprawić osiągi jednostki. Core i5-13600K to jeden z najlepszych procesorów w średnim segmencie cenowym. Nie bez znaczenia jest też kompatybilność ze starszymi płytami głównymi LGA 1700, co ułatwi modernizację zestawów ze starszymi układami.
intel Arc A770
W mijającym roku w końcu doczekaliśmy się premiery kart graficznych Intel Arc – trzeciego „gracza”, który ma konkurować z bardziej rozpoznawalnymi markami Nvidia GeForce i AMD Radeon. W naszych nominacjach nie mogło więc zabraknąć modelu Intel Arc A770, czyli topowego przedstawiciela nowych kart graficznych. Konstrukcja bazuje na najlepszym chipie z generacji Alchemist i, w zależności od wersji, oferuje 8 GB lub 16 GB pamięci wideo. W praktyce karta plasuje się w średnim segmencie wydajnościowym. Absolutnie nie można mówić o konstrukcji, która może stawić czoła topowym modelom konkurencji. Arc A770 całkiem nieźle wypada w średnim segmencie wydajnościowym, a przy tym bardzo dobrze radzi sobie w Ray Tracingu. Ciekawostką jest również autorska technologia Intel XeSS. Debiut Intel Arc to większa konkurencja na rynku kart graficznych, na czym przede wszystkim powinni skorzystać gracze.
NVIDIA GeForce RTX 4090
NVIDIA GeForce RTX 4090 to przełomowa karta graficzna, która zmieniła obraz gamingu – bez wątpienia mówić o legendarnej konstrukcji, która już na zawsze zapisze się w historii podzespołów komputerowych. Topowy model „zielonych” oferuje iście potężną specyfikację – na pokładzie znalazł się 5-nanometrowy chip NVIDIA Ada Lovelace oraz 24 GB szybkiej pamięci GDDR6X 384-bit. Nie bez znaczenia jest też wsparcie dla nowych funkcji. Na szczególną uwagę zasługuje obsługa techniki DLSS 3, która pozwala nawet 2-krotnie poprawić płynność animacji. W praktyce możemy liczyć na ogromny skok wydajności. GeForce RTX 4090 dominuje pod względem klasycznych zastosowań, bijąc praktycznie wszystkie inne dostępne karty graficzne. Bardzo dobrze wypada też jako akcelerator wspomagający twórców treści. Co więcej, RTX 4090 charakteryzuje się stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i naprawdę niezłą kulturą pracy.
AMD Radeon RX 7900 XTX
Radeon RX 7900 XTX to prawdziwa rewolucja na rynku kart graficznych. AMD w nowym modelu zastosowało układ graficzny Navi 31, w którym po raz pierwszy wykorzystano konstrukcję bazującą na chipletach (układ składa się z kilku połączonych jąder krzemowych) – taka budowa pozwala tworzyć bardziej złożone chipy, przy zachowaniu niższych kosztów produkcji. Co więcej, rdzeń bazuje na nowej architekturze RDNA 3 i ma do dyspozycji aż 24 GB szybkiej pamięci GDDR6 384-bit. W praktyce możemy liczyć na spory przyrost wydajności, a nowy Radeon okazuje się bezkonkurencyjny w segmencie do około 1000 dolarów. Producent zadbał też o funkcjonalność sprzętu. Za wyborem karty przemawia obsługa interfejsu DisplayPort 2.1, który pozwoli na podłączenie szybkich, nowoczesnych monitorów do gier. Mówimy o przyszłościowej konstrukcji, która świetnie sprawdzi się w topowych komputerach do gamingu.
AMD Ryzen Ryzen 7 5800X3D
Największe zaskoczenie na rynku procesorów? Z całą pewnością tak! AMD Ryzen 7 5800X3D to model, który zadebiutował w pierwszej połowie ubiegłego roku – wprawdzie nadal mieliśmy do czynienia ze starą mikroarchitekturą Zen 3, ale producent doposażył jednostkę o innowacyjną technologię 3D V-Cache, czyli dodatkowy chiplet 3D z pamięcią cache L3. Powiększenie pamięci podręcznej przełożyło się na spory przyrost wydajności w grach, dzięki czemu 8-rdzeniowa/16-wątkowa jednostka mogła tutaj konkurować z droższymi modelami konkurencji. Istotnym argumentem przemawiającym za procesorem AMD jest jego opłacalność. Ryzen 7 5800X3D pasuje do płyt głównych AM4, dzięki czemu jest atrakcyjną propozycją dla osób modernizujących starsze zestawy. Po ostatnich obniżkach cen, Ryzen zasługuje na miano gamingowego hitu w segmencie do około 2000 złotych.