Nothing Phone (1) został Smartfonem Konsumenckim Roku 2022. To najlepszy stosunek ceny do jakości

Najlepsze flagowe i fotograficzne smartfony kosztują dziś 6, 7 czy nawet ponad 8 tys. zł. Dla większości konsumentów takie kwoty są zaporowe, dlatego postanowiliśmy przyznać osobne wyróżnienie urządzeniu zdecydowanie bardziej przystępnemu cenowo. W ramach tej kategorii zdecydowaliśmy się przyjąć dwa kryteria. Smartfon konsumencki roku powinien być przynajmniej o połowę tańszy od markowych flagowców (a najlepiej kosztować jeszcze mniej) i oferować szeroko rozumiany dobry stosunek ceny do jakości. Wybór nie był łatwy, ale jeden model zrobił na nas podczas testów szczególnie dobre wrażenie.  

Autor: Miron Nurski | 06.03.2023

Nothing Phone (1) jest - jak sama nazwa wskazuje - dopiero pierwszym telefonem brytyjskiego startupu. A jednak producentowi udało się stworzyć urządzenie, w przypadku którego łatka “dobry smartfon” nie wymaga adnotacji “jak na tę cenę”. Nothing Phone (1) jest po prostu bardzo dobrym smartfonem, który jest w stanie zawstydzić nawet znacznie droższe od siebie flagowce.

Wyróżniony smartfon wyróżnia się chociażby absolutnie topowym wzornictwem. Owszem, inspiracja iPhone’ami jest widoczna gołym okiem, ale projektanci z cenionego studia Teenage Engineering dali sporo od siebie, stawiając na przezroczystą obudowę, zdobioną dodatkowo przez efektowne paski LED. W naszej redakcji nie brakuje osób, które uważają, że Nothing Phone (1) to najładniejszy smartfon jaki kiedykolwiek powstał.

Źródło: Licencjodawca

Wspomniane paski LED pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale i funkcjonalną. W czytelny sposób informują o powiadomieniach, poziomie naładowania baterii czy rozpoczęciu ładowania zwrotnego. Świecącą obudowę można także wykorzystać do doświetlenia kadru.

Wrażenie robi również dbałość o detale na poziomie niezwykle rzadko spotykanym nie tylko w tej klasie cenowej. Projektanci zastosowali znacznie droższy typ ekranu tylko po to, by otaczająca go ramka wyglądała estetycznie i miała jednolitą szerokość ze wszystkich stron. Z kolei wszystkie przyciski, otwory czy paski antenowe zostały rozlokowane idealnie symetrycznie.

Źródło: Licencjodawca

Niewiele zarzucić można także wyposażeniu. Doceniamy to, że Nothing - wbrew irracjonalnej modzie - nie nafaszerował swojego smartfonu toną zbędnych aparatów. Na tylnym panelu znalazły się “tylko” dwa, ale zamiast tego Phone (1) wykorzystuje dobrej jakości 50-megapikselowe matryce i solidną optykę. Obiektyw ultraszerokokątny zapewnia zaskakująco dobrą jakość zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych i ma tryb makro.

Prawdziwym ewenementem w cenie poniżej 3000 zł jest także ładowanie bezprzewodowe. A na tym producent nie poprzestał, bo Nothing Phone (1) obsługuje nawet indukcyjne ładowanie zwrotne.

Dorzućmy do tego 120-hercowy ekran AMOLED, przyzwoite głośniki stereo, bardzo dobrą baterię, szybkie ładowanie 33 W oraz świetne wibracje i otrzymujemy smartfon, który - mimo przystępnej ceny - użytkowo ociera się o segment premium. Innymi słowy - najlepszy konsumencki smartfon minionego roku.

Smartfonem Fotograficznym Roku 2022 w plebiscycie Imperatory WP 2022 został Samsung Galaxy S22 Ultra

Już dawno skończyły się czasy, gdy jakość aparatu w smartfonie oceniana była głównie przez pryzmat jakości zdjęć i filmów. Dziś miażdżąca większość modeli z górnej półki cenowej pod względem jakości nie zawodzi, dlatego producenci chcący wyróżnić się z tłumu muszą dać od siebie coś ekstra. Samsung Galaxy S22 Ultra to smartfon łączący znakomitą jakość zdjęć i filmów z imponującą wszechstronnością i funkcjami niespotykanymi w żadnym innym smartfonie

Autor: Miron Nurski | 06.03.2023

Już na poziomie sprzętowym widać, że Samsung odrobił zadanie domowe, bo Galaxy S22 Ultra został wyposażony wyjątkowo hojnie. Na jego tylnym panelu umieszczono:
- aparat 108 Mpix (1/1,33 cala) z laserowym autofokusem, optyczną stabilizacją obrazu i przysłoną f/1,8;
- aparat 12 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym, autofokusem Dual Pixel i przysłoną f/2,2;
- aparat 10 Mpix z teleobiektywem 3x, optyczną stabilizacją obrazu i przysłoną f/2,4;
- aparat 10 Mpix z teleobiektywem 10x, optyczną stabilizacją obrazu i przysłoną f/2,4.

Źródło: Licencjodawca

Smartfon zapewnia najszerszy w branży zakres ogniskowych, pozwalają na robienie zdjęć zarówno w dużym oddaleniu, jak i aż 10-krotnym przybliżeniu optycznym. A dzięki dopracowanym algorytmom AI zoom zachowuje zadowalającą jakość nawet powyżej tej wartości.

Oprogramowanie Samsunga Galaxy S22 Ultra robi sensowny użytek z rozdzielczości 108 Mpix, która w dniu premiery tegoż smartfonu była rekordowa. Tryb wysokiej szczegółowości pozwala na wyjątkowo swobodne kadrowanie już po zrobieniu zdjęcia.

Źródło: Licencjodawca

Wszystkich obiektywów można użyć do rejestrowania filmów 4K, a także płynnie przełączyć się między nimi w trakcie nagrywania, co wciąż nie jest rynkowym standardem. A jeśli dla kogoś taka rozdzielczość jest niewystarczająca, Samsung Galaxy S22 Ultra pozwala pobić ją do nawet 8K.

Producentowi udało się wyważyć oprogramowanie w taki sposób, by spełniało wymagania zarówno amatorów, jak i zaawansowanych fotografów. Tryb automatyczny dzięki wsparciu sztucznej inteligencji zapewnia efekty, które zadowolą większość użytkowników. Ci bardziej zaawansowani mają dostęp do potężnego narzędzia Expert RAW, które łączy tryb profesjonalny z wieloklatkowym przetwarzaniem i fotografią obliczeniową.

Wisienką na torcie jest unikatowa możliwość zdalnej kontroli aparatu z użyciem chowanego w obudowie rysika. Dzięki tej funkcji Samsunga Galaxy S22 Ultra doceni każdy miłośnik fotografowania z użyciem statywu.

To właśnie dzięki bezkonkurencyjnym możliwościom oraz zachowaniu bardzo dobrej jakości zdjęć i filmów Samsung Galaxy S22 Ultra zasłużył w naszej ocenie na tytuł najlepszego Smartfonu fotograficznego 2022.

Flagowcem Roku 2022 został vivo X80 Pro. Nie mieliśmy wątpliwości

Marka vivo szerszej publiczności w Polsce dała się poznać stosunkowo niedawno, bo do oficjalnego wkroczenia na nasz rynek doszło dopiero w 2020 roku. Producent ma za sobą jednak lata budowania doświadczenia w Chinach i to doświadczenie czuć, bo vivo 80 Pro to smartfon premium w każdym calu. Nasza redakcja przyznała vivo X80 Pro tytuł Flagowca roku 2022 jednogłośnie, bo jest to urządzenie wyjątkowe. Plusem tego modelu jest - wbrew pozorom rzadko spotykany - brak poważnych minusów. Wielu producentów traktuje swoje sztandarowe smartfony wybiórczo, mocno dopieszczając pojedyncze aspekty, a jednocześnie zaniedbując inne. Tymczasem vivo X80 Pro nie zawodzi na żadnym polu.

Autor: Miron Nurski | 06.03.2023

Zacznijmy od tego, że vivo X80 Pro ma jeden z najlepszych aparatów na rynku. Już samo wyposażenie robi wrażenie, bo obejmuje:
- aparat główny 50 Mpix (1/1,3 cala) z przysłoną f/1,57 i optyczną stabilizacją obrazu;
- aparat 12 Mpix z teleobiektywem 2x o jasności f/1,85 i gimbalem;
- aparat 8 Mpix z peryskopowym teleobiektywem 5x o jasności f/3,4 i optyczną stabilizacją obrazu;
- aparat 48 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym f/2,2 i trybem makro.

Źródło: Licencjodawca

vivo dokłada od siebie także autorski procesor obrazu V1, który uzupełnia niedociągnięcia Snapdragona 8 Gen 1. Z kolei ZEISS dostarczył antyrefleksyjne soczewki T*. Są one tak przejrzyste, że patrząc na tylny panel, ma się wrażenie jakby aparaty w ogóle nie były przykryte szkłem.

Dzięki temu wszystkiemu vivo X80 Pro zapewnia bardzo dobrą jakość zdjęć i filmów oraz użytkową wszechstronność.

Wyświetlacz? Z najwyższej półki. Panel AMOLED ma przekątną 6,78 cala, rozdzielczość 1440p odświeżanie do 120 Hz. Dzięki zaawansowanej technologii zmiennego odświeżania LTPO3, ekran zapewnia wysoką płynność oraz energooszczędność. Odtwarzanie multimediów umilają dodatkowo solidne głośniki stereo.

Źródło: Licencjodawca

Wrażenie zrobił na nas także najbardziej zaawansowany optyczny czytnik linii papilarnych, który został zintegrowany z wyświetlaczem. Rekordowo duży obszar skanowania pozwala na bezwzrokowe odblokowanie telefonu lub użycie jednocześnie dwóch palców, co drastycznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

Źródło: Licencjodawca

Wydajność? Potężny Snapdragon 8 Gen 1 został bardzo dobrze zoptymalizowany, a w połączeniu z 12 GB pamięci RAM zapewnia bardzo wysoką szybkość pracy.

Bateria? Dzięki pojemności 4700 mAh vivo X80 Pro spokojnie wytrzymuje dobę nawet intensywnej pracy. Producent nie zapomniał również o szybkim ładowaniu zarówno przewodowym (80 W), jak i bezprzewodowym (50 W). Jest nawet indukcyjne ładowanie zwrotne, pozwalające na przesłanie energii do innych urządzeń i akcesoriów.

Na uwagę zasługuje także wygląd vivo X80 Pro, który wyróżnia ten ten model z tłumu trudnych do rozpoznania smartfonów. A wisienką na torcie jest certyfikat IP68, świadczący o podwyższonej odporności na pył i wodę.

vivo X80 Pro to jeden z nielicznych telefonów, któremu ciężko wytknąć poważne braki. Dlatego bez wątpienia zasłużył na tytuł Flagowca roku 2022.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij