Gra Roku 2021 - Single Player: Forza Horizon 5

Plebiscyt Wirtualnej Polski, Imperatory WP, dobiegł już końca. Czytelnicy naszych serwisów wyłonili zwycięzców w każdej z 12 kategorii.

Autor: Karol Kołtowski | 11.02.2022

W ramach kategorii gier dla jednego gracza konkurowało ze sobą pięć tytułów. Deathloop, Forza Horizon 5, Psychonauts 2, Ratchet and Clank: Rift Apart i Resident Evil Village. Zwycięzca mógł być tylko jeden.

Forza Horizon 5 to nieoczekiwany hit jesieni 2021 roku. O ile można było się spodziewać, że gra spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony fanów serii, o tyle liczba chętnych do sprawdzenia produkcji wydanej na PC, Xbox One i Xbox Seres X|S była zaskakująco duża.

Forza Horizon 5 to kolejna już odsłona pobocznej serii Forza Motorsport. Horizon wyróżnia się przede wszystkim prostszym modelem jazdy, który jest mniej symulacyjny, przez co jest bardziej przystępny dla typowego gracza, bez konieczności spędzania dziesiątek godzin nad szlifowaniem poszczególnych elementów gry. Jednocześnie jest to produkcja, która potrafi dawać satysfakcję bardziej wymagającym graczom.

Akcja gry toczy się na ogromnej mapie - największej w historii serii. Trafiamy do Meksyku, gdzie możemy ścigać się autami różnych kategorii na zróżnicowanych trasach. Forza Horizon 5 to jedna z najcieplej przyjętych gier 2021 roku, a przy tym prawdopodobnie najlepiej odebrany tytuł ekskluzywny Microsoftu w minionym roku.

Program Roku 2021: Microsoft Windows 11

Zakończył się największy technologiczny plebiscyt Wirtualnej Polski, czyli Imperatory WP. W 12 kategoriach o palmę najlepszego rozwiązania roku stanęło w szranki 60 produktów. Jedną z kategorii był Program Roku, gdzie pierwsze miejsce zdobył Windows 11, oczekiwany przez wielu, najnowszy system operacyjny Microsoftu.

Autor: Krzysztof Fiedor | 11.02.2022

Komputery i oprogramowanie to chleb powszedni każdego z nas. Wszak to właśnie z komputerów korzystamy każdego dnia, a komputer bez oprogramowania jest niczym "żołnierz bez karabinu". A system operacyjny jest tym, czym najważniejszy pierścień władzy we "Władcy Pierścieni".

Nominowane pięć programów w tej kategorii to Android 12 od Google, Office 2021 od Microsoft, Blender 3.0 od Blender Foundation, DaVinci Resolve 17 od BlackMagicDesign i system Microsoftu, Windows 11. Naszym zdaniem wszyscy wymienieni pretendenci do Programu Roku mogliby być numerem jeden, o ich możliwościach świadczy zresztą popularność każdego z nich. Niestety z tych pięciu wspaniałych aplikacji trzeba było wybrać tę najlepszą.

Wybraliście Microsoft Windows 11. System operacyjny z Redmond, który* już w momencie ogłoszenia pracy nad nim wzbudzał wiele emocji*. Kolejne wycieki tylko podgrzewały atmosferę wokół nowego systemu. Windows 11 wprowadza kolejne ulepszenia interfejsu, zupełnie nowe systemowe aplikacje Poczta, Paint czy odtwarzacz multimediów. Całkowitą rewolucją jest możliwość uruchamiania dedykowanych aplikacji dla Androida pod kontrolą najnowszych okienek. Nic dziwnego, że ze wszystkich głosujących w kategorii Program Roku (ponad 2000), aż 714 wybrało właśnie Windows 11.

Dziękujemy serdecznie za udział w plebiscycie, choć wiemy, że wybór był trudny. Jak widać, jednak udało się wyłonić zwycięzcę. Liczymy, że w kolejnym plebiscycie również weźmiecie udział, ponieważ Wasz głos jest ważny!

Komponent Roku 2021: Nvidia GeForce RTX 3060

W zakończonym właśnie plebiscycie Imperatory WP czytelnicy mogli oddać głosy w 12 kategoriach obejmujących wiele różnych urządzeń. Wśród nich nie mogło zabraknąć komponentów klasycznego PC-ta, który dla wielu jest usposobieniem technologii w najsurowszym wydaniu.

Autor: Przemysław Juraszek | 11.02.2022

O tytuł Komponentu Roku 2021 walczyło pięć sprzętów: procesory Intel Core 12. generacji, karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060, dysk SSD XPG Gammix S70 Blade, moduły pamięci DDR5 Trident Z5 od G.Skill oraz monitor Huawei MateView. Walka była zacięta, ale ostatecznie zwycięzcą w głosowaniu została karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060.

GeForce RTX 3060 od Nvidii to długo wyczekiwany przez entuzjastów przedstawiciel rodziny kart z serii Ampere charakteryzujący się najlepszą relacją wydajności do ceny, czyli kluczową cechą kart graficznych z serii XX60. GeForce RTX 3060 pozwala na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości FHD przy najwyższej jakości oprawie wizualnej.

Mamy też wsparcie dla techniki śledzenia promieni RT oraz technologii DLSS opierającej się na rekonstrukcji obrazu z niższej rozdzielczości do wyższej przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji. Takiej kombinacji nie posiada aktualnie żadna inna karta konkurencji. Docenić należy także fakt zastosowania aż 12 GB pamięci graficznej GDDR6, co okazuje się coraz bardziej przydatne w dobie rosnącej rozdzielczości i jakości tekstur w grach.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij