Komponent Roku 2021: Nvidia GeForce RTX 3060

W zakończonym właśnie plebiscycie Imperatory WP czytelnicy mogli oddać głosy w 12 kategoriach obejmujących wiele różnych urządzeń. Wśród nich nie mogło zabraknąć komponentów klasycznego PC-ta, który dla wielu jest usposobieniem technologii w najsurowszym wydaniu.

Autor: Przemysław Juraszek | 11.02.2022

O tytuł Komponentu Roku 2021 walczyło pięć sprzętów: procesory Intel Core 12. generacji, karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060, dysk SSD XPG Gammix S70 Blade, moduły pamięci DDR5 Trident Z5 od G.Skill oraz monitor Huawei MateView. Walka była zacięta, ale ostatecznie zwycięzcą w głosowaniu została karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060.

GeForce RTX 3060 od Nvidii to długo wyczekiwany przez entuzjastów przedstawiciel rodziny kart z serii Ampere charakteryzujący się najlepszą relacją wydajności do ceny, czyli kluczową cechą kart graficznych z serii XX60. GeForce RTX 3060 pozwala na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości FHD przy najwyższej jakości oprawie wizualnej.

Mamy też wsparcie dla techniki śledzenia promieni RT oraz technologii DLSS opierającej się na rekonstrukcji obrazu z niższej rozdzielczości do wyższej przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji. Takiej kombinacji nie posiada aktualnie żadna inna karta konkurencji. Docenić należy także fakt zastosowania aż 12 GB pamięci graficznej GDDR6, co okazuje się coraz bardziej przydatne w dobie rosnącej rozdzielczości i jakości tekstur w grach.

Aparat Fotograficzny Roku 2021: Nikon Z9

Plebiscyt Wirtualnej Polski o nazwie Imperatory WP właśnie dobiegł końca. Czytelnicy wyłonili najlepsze rozwiązania technologiczne w 12 kategoriach. Wśród nich nie mogło zabraknąć Aparatu Roku 2021. Konkurencja była naprawdę zażarta, lecz żaden model nie przebił Nikona Z9.

Autor: Marcin Watemborski | 11.02.2022

Imperatory WP to doroczne święto technologii. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakami codzienności oraz ekologii. W końcu każdego dnia sięgamy po bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne – wystarczy spojrzeć na smartfon, który prawie każdy z nas nosi w kieszeni. Jednak mimo że „najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie”, to jednak jeszcze dużo czasu musi upłynąć, by smartfony zrównały się z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Tu nie ma miejsca na ustępstwa.

O tytuł Aparatu Roku 2021 walczyło pięć modeli: Nikon Z9, Canon EOS R3, Sony A1, Fujifilm GFX 50S II oraz Ricoh GR IIIx. Każdy z nich ma niewątpliwie swoje zalety, a jakość obrazu przez nie generowana jest fenomenalna. Bez wątpienia są to aparaty, które wyznaczają trendy współczesnego rynku obrazowania cyfrowego. Na ich tle jednak znacznie wyróżnia się jeden i ten właśnie przypadł do gustu najbardziej naszym czytelnikom.

Laur pierwszeństwa wędruje do firmy Nikon za doskonały model, jakim jest jej flagowy bezlusterkowiec Nikon Z9. Wspomniany aparat jest wyposażony 45-megapikselową pełnoklatkową matrycę Stacked CMOS. Jest ona wspierana przez ekstremalnie szybki procesor Expeed 7. Nowa konstrukcja sensora oraz chipset pozwalają na odczyt informacji z prędkością, jakiej nie osiągają żadne inne aparaty konkurencji.

Innowacyjną rzeczą, na którą nie zdecydowała się z żadnych innych firm na rynku, jest zastosowanie wyłącznie systemu migawki elektronicznej. W korpusie Nikon Z9 nie znajdziemy mechanicznej migawki. Nie ma się jednak co bać o brak ochrony matrycy podczas zmiany obiektywu, gdyż ta będzie zasłaniana specjalną kurtyną. Zapewne wielu specjalistów zapyta, o efekt rolling shutter – i słusznie. Zgodnie z tym, co podaje producent, ten artefakt w Nikonie Z9 nie występuje, a to ogromny krok naprzód.

Miłośnicy szybkiego fotografowania nie będą zawiedzeni. Dzięki elektronicznej migawce, Nikon Z9 może osiągnąć zawrotną prędkość zdjęć w serii, bo aż 120 kl./s, lecz przy ograniczeniu rozdzielczości do 11 Mpix oraz formatu do JPEG. Warto pamiętać, że proces odbywa się praktycznie bezgłośnie, co zapewne przypadnie do gustu fotografom, którzy potrzebują zostać niezauważeni. Po zmianie formatu na RAW, Nikon Z9 wykona 20 kl./s w pełnej rozdzielczości.

To oczywiście nie wszystkie zalety korpusu Nikon Z9, ale cechy, obok których obojętnie przejść nie można. W plebiscycie Imperatory WP 2021 Aparat Roku zdobył 610 głosów z blisko 2000 oddanych.

Technologia, która zapiera dech w piersi, czyli najciekawsze osiągnięcia 2021 roku

Każdego roku jesteśmy rozpieszczani coraz to nowszymi wersjami gadżetów, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Świat technologii nie zna granic, ponieważ doświadczamy go zarówno przez niewielkie smartfony w naszych kieszeniach, jak i przeogromne teleskopy kosmiczne odkrywające tajemnice wszechświata.

Autor: Marcin Hołowacz | 03.01.2022

Wybierając osiągnięcia i trendy technologiczne 2021 roku, staraliśmy się wskazać te, które z pewnością wpłyną na rok 2022. To dobra chwila nie tylko do refleksji, ale także rozważenia udziału w plebiscycie Imperatory WP, w którym nasi czytelnicy wybierają najlepsze produkty, czyli mistrzów swoich kategorii.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Rakieta Ariane 5 z powodzeniem wyniosła Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną, co miało miejsce 25 grudnia 2021 roku. Takie wydarzenie jest pokazem ludzkich możliwości i chwilą, w której można być dumnym z osiągnieć współczesnej technologii.

Aktualnie, jeden z najnowocześniejszych teleskopów zbudowanych przez świat nauki, znajduje się na drodze do punktu libracyjnego L2, w którym dochodzi do zrównoważenia sił grawitacji Ziemi i Słońca. Dzięki temu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie obiegał naszą gwiazdę wraz z Ziemią, przy okazji stale pozostając w jej półcieniu. Takie położenie jest idealne do prowadzenia obserwacji obszarów poza Układem Słonecznym.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

To, co wyróżnia Webba, to możliwość prowadzenia obserwacji w podczerwieni, ale w tym celu wymagana jest wyjątkowo niska temperatura w okolicach -230 stopni Celsjusza. Dlatego niezbędne było zaprojektowanie specjalnej, wielkiej osłony przeciwsłonecznej. Ostatecznie teleskop pozwoli nam zobaczyć niezwykle odległe obiekty, które powstały kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu. Będzie to miało olbrzymie znaczenie dla świata nauki.

Jest to największy teleskop kosmiczny stworzony przez człowieka, więc w celu wystrzelenia go przez rakietę, potrzebne było jego złożenie… trochę jak origami. Aktualnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odbywa swoją podróż do punktu L2 (odległość ponad 1,5 miliona kilometrów od Ziemi), a w międzyczasie dochodzi do jego powolnego rozkładania.

Rok 2021 czasem dominacji bezlusterkowców

Wybiegliśmy myślami w gwiazdy, a tymczasem na ziemskiej powierzchni dzieje się również bardzo wiele. Jako przykład można podać fakt, że trzech gigantów wydało flagowe modele bezlusterkowców: Sony A1, Canon EOS R3 oraz Nikon Z9. To doskonały powód do zastanowienia się nad pewnymi zmianami na rynku.

Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że segment pozbawionych lustra aparatów, czyli po prostu bezlusterkowców, stopniowo wypiera lustrzanki. Ten powolny proces trwa już od jakiegoś czasu, a na korzyść bezlusterkowców przemawiają m.in. mniejsze gabaryty korpusu, waga, cicha praca, większe możliwości w zakresie tworzenia filmów oraz inne zaawansowane mechanizmy np. w postaci systemów śledzenia oczu.

{"list":[{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/0203828b-a148-42a5-a89c-9bdd8899a167","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Sony A1"},{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/f6f07dea-3961-4d43-97d4-9805c00816ae","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Canon EOS R3"},{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/42dcdef1-8bed-42ce-bd2e-69444793f6ff","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Nikon Z9"}]}

Teraz możemy mówić o bardziej zdecydowanych zmianach, swego rodzaju zakończeniu określonej ery. Za dobry przykład posłuży nam fakt, że w portfolio Canona nie będzie kolejnego flagowego aparatu z układem luster. Fujio Mitarai, prezes Canona, podczas jednego z wywiadów powiedział, że Canon EOS -1D X Mark III jest ostatnim modelem flagowej lustrzanki cyfrowej. Wygląda na to, że producenci naprawdę zdecydowali już o końcu lustrzanek.

Tego typu wieści czasem wzbudzają mieszane uczucia, jednak ostatecznie można je uznać za pozytywne zjawisko. 2021 rok wskazuje na zdecydowany rozwój technologii bezlusterkowców, a sam Mitarai wyjaśnił, że jego ambicje są związane z wydaniem sprzętu, który będzie jeszcze bardziej wydajny i pozwoli na uzyskiwanie jeszcze lepszej jakości efektów ich pracy. Naszym zdaniem fotografia idzie w dobrym kierunku, na rynku widać coraz wyraźniejsze zmiany, a 2021 doskonale to uwidocznił.

Składane telefony dopiero się rozkręcają

Kolejnym trendem technologicznym, który naszym zdaniem ma spore znaczenie, są składane telefony. Rok 2021 pokazał, że składane smartfony mogą mieć sens i nie są tylko wymyśloną na siłę sztuczką. Premiera Samsunga Galaxy Z Fold 3 oraz Samsunga Galaxy Z Flip 3 to doskonałe przykłady, ponieważ te modele telefonów dały wielu ludziom do myślenia i zachęciły ich do przychylniejszego spojrzenia na smartfony w takim wydaniu.

Jakby tego było mało, pojawiło się wiele przecieków o nadejściu pierwszego składanego iPhone’a, I to już w 2023 roku. Serwis Business Korea wykorzystał swoje branżowe źródła, żeby dojść do nieoficjalnych wieści o pracach Apple i LG Display nad dwoma składanym telefonami.

Autor: Miron Nurski

Źródło: komorkomania.pl

Powyższe warto jeszcze uzupełnić informacją, że zdaniem analityków z Counterpoint Research, sprzedaż składanych smartfonów może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie do 2023 roku. Trudno się zatem dziwić, że w 2021 roku odbyły się również premiery takich urządzeń, jak chociażby OPPO Find N, czy na przykład Xiaomi Mi Mix Fold.

Xiaomi Mi Mix Fold jest dodatkowo interesujący ze względu na fakt, iż jest to pierwszy smartfon na świecie, w którym zastosowano płynny obiektyw. Dzięki specjalnemu silniczkowi zarządzającemu przezroczystą cieczą w obiektywie, użytkownik może przełączyć między 3-krotnym zoomem optycznym a obiektywem makro, pozwalającym złapać ostrość z odległości zaledwie 3 cm.

Wyjątkowe osiągnięcia oraz trendy technologiczne 2021 roku są na tyle inspirujące, że w 2022 rok wkraczamy pełni ekscytacji. Przy okazji zachęcamy do oddawania głosów w naszym plebiscycie Imperatory WP, który jest świętem technologii i pozwala wyłonić najlepsze produkty roku.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij