Technologia, która zapiera dech w piersi, czyli najciekawsze osiągnięcia 2021 roku

Każdego roku jesteśmy rozpieszczani coraz to nowszymi wersjami gadżetów, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Świat technologii nie zna granic, ponieważ doświadczamy go zarówno przez niewielkie smartfony w naszych kieszeniach, jak i przeogromne teleskopy kosmiczne odkrywające tajemnice wszechświata.

Autor: Marcin Hołowacz | 03.01.2022

Wybierając osiągnięcia i trendy technologiczne 2021 roku, staraliśmy się wskazać te, które z pewnością wpłyną na rok 2022. To dobra chwila nie tylko do refleksji, ale także rozważenia udziału w plebiscycie Imperatory WP, w którym nasi czytelnicy wybierają najlepsze produkty, czyli mistrzów swoich kategorii.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Rakieta Ariane 5 z powodzeniem wyniosła Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną, co miało miejsce 25 grudnia 2021 roku. Takie wydarzenie jest pokazem ludzkich możliwości i chwilą, w której można być dumnym z osiągnieć współczesnej technologii.

Aktualnie, jeden z najnowocześniejszych teleskopów zbudowanych przez świat nauki, znajduje się na drodze do punktu libracyjnego L2, w którym dochodzi do zrównoważenia sił grawitacji Ziemi i Słońca. Dzięki temu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie obiegał naszą gwiazdę wraz z Ziemią, przy okazji stale pozostając w jej półcieniu. Takie położenie jest idealne do prowadzenia obserwacji obszarów poza Układem Słonecznym.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

To, co wyróżnia Webba, to możliwość prowadzenia obserwacji w podczerwieni, ale w tym celu wymagana jest wyjątkowo niska temperatura w okolicach -230 stopni Celsjusza. Dlatego niezbędne było zaprojektowanie specjalnej, wielkiej osłony przeciwsłonecznej. Ostatecznie teleskop pozwoli nam zobaczyć niezwykle odległe obiekty, które powstały kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu. Będzie to miało olbrzymie znaczenie dla świata nauki.

Jest to największy teleskop kosmiczny stworzony przez człowieka, więc w celu wystrzelenia go przez rakietę, potrzebne było jego złożenie… trochę jak origami. Aktualnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odbywa swoją podróż do punktu L2 (odległość ponad 1,5 miliona kilometrów od Ziemi), a w międzyczasie dochodzi do jego powolnego rozkładania.

Rok 2021 czasem dominacji bezlusterkowców

Wybiegliśmy myślami w gwiazdy, a tymczasem na ziemskiej powierzchni dzieje się również bardzo wiele. Jako przykład można podać fakt, że trzech gigantów wydało flagowe modele bezlusterkowców: Sony A1, Canon EOS R3 oraz Nikon Z9. To doskonały powód do zastanowienia się nad pewnymi zmianami na rynku.

Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że segment pozbawionych lustra aparatów, czyli po prostu bezlusterkowców, stopniowo wypiera lustrzanki. Ten powolny proces trwa już od jakiegoś czasu, a na korzyść bezlusterkowców przemawiają m.in. mniejsze gabaryty korpusu, waga, cicha praca, większe możliwości w zakresie tworzenia filmów oraz inne zaawansowane mechanizmy np. w postaci systemów śledzenia oczu.

{"list":[{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/0203828b-a148-42a5-a89c-9bdd8899a167","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Sony A1"},{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/f6f07dea-3961-4d43-97d4-9805c00816ae","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Canon EOS R3"},{"url":"https://i.wpimg.pl/700x/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/42dcdef1-8bed-42ce-bd2e-69444793f6ff","type":"photo","width":393,"height":400,"source":"","small":false,"authors":[],"description":"Nikon Z9"}]}

Teraz możemy mówić o bardziej zdecydowanych zmianach, swego rodzaju zakończeniu określonej ery. Za dobry przykład posłuży nam fakt, że w portfolio Canona nie będzie kolejnego flagowego aparatu z układem luster. Fujio Mitarai, prezes Canona, podczas jednego z wywiadów powiedział, że Canon EOS -1D X Mark III jest ostatnim modelem flagowej lustrzanki cyfrowej. Wygląda na to, że producenci naprawdę zdecydowali już o końcu lustrzanek.

Tego typu wieści czasem wzbudzają mieszane uczucia, jednak ostatecznie można je uznać za pozytywne zjawisko. 2021 rok wskazuje na zdecydowany rozwój technologii bezlusterkowców, a sam Mitarai wyjaśnił, że jego ambicje są związane z wydaniem sprzętu, który będzie jeszcze bardziej wydajny i pozwoli na uzyskiwanie jeszcze lepszej jakości efektów ich pracy. Naszym zdaniem fotografia idzie w dobrym kierunku, na rynku widać coraz wyraźniejsze zmiany, a 2021 doskonale to uwidocznił.

Składane telefony dopiero się rozkręcają

Kolejnym trendem technologicznym, który naszym zdaniem ma spore znaczenie, są składane telefony. Rok 2021 pokazał, że składane smartfony mogą mieć sens i nie są tylko wymyśloną na siłę sztuczką. Premiera Samsunga Galaxy Z Fold 3 oraz Samsunga Galaxy Z Flip 3 to doskonałe przykłady, ponieważ te modele telefonów dały wielu ludziom do myślenia i zachęciły ich do przychylniejszego spojrzenia na smartfony w takim wydaniu.

Jakby tego było mało, pojawiło się wiele przecieków o nadejściu pierwszego składanego iPhone’a, I to już w 2023 roku. Serwis Business Korea wykorzystał swoje branżowe źródła, żeby dojść do nieoficjalnych wieści o pracach Apple i LG Display nad dwoma składanym telefonami.

Autor: Miron Nurski

Źródło: komorkomania.pl

Powyższe warto jeszcze uzupełnić informacją, że zdaniem analityków z Counterpoint Research, sprzedaż składanych smartfonów może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie do 2023 roku. Trudno się zatem dziwić, że w 2021 roku odbyły się również premiery takich urządzeń, jak chociażby OPPO Find N, czy na przykład Xiaomi Mi Mix Fold.

Xiaomi Mi Mix Fold jest dodatkowo interesujący ze względu na fakt, iż jest to pierwszy smartfon na świecie, w którym zastosowano płynny obiektyw. Dzięki specjalnemu silniczkowi zarządzającemu przezroczystą cieczą w obiektywie, użytkownik może przełączyć między 3-krotnym zoomem optycznym a obiektywem makro, pozwalającym złapać ostrość z odległości zaledwie 3 cm.

Wyjątkowe osiągnięcia oraz trendy technologiczne 2021 roku są na tyle inspirujące, że w 2022 rok wkraczamy pełni ekscytacji. Przy okazji zachęcamy do oddawania głosów w naszym plebiscycie Imperatory WP, który jest świętem technologii i pozwala wyłonić najlepsze produkty roku.

Wirtual to nowy real. VR staje się codziennością

Można powiedzieć, że technologia VR rozwija się w stabilnym tempie. Znajduje coraz więcej zastosowań, które pomagają między innymi w szkoleniu specjalistów wielu branż. Główną zaletą gogli VR jest możliwość przeprowadzenia szkolenia w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Dodatkowo użytkownik ma wrażenie, jakby faktycznie znajdował się np. w kokpicie myśliwca – VR jest wykorzystywane do szkolenia pilotów przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Autor: Marcin Hołowacz | 03.01.2022

Wirtualna rzeczywistość nabiera na znaczeniu, ale chodzi zarówno o te poważniejsze zastosowania, jak i zwyczajną rozrywkę. Sprawdźmy w jakim kierunku zmierzają tego typu technologie, jakie gry okazały się być najciekawsze oraz co można wyróżnić w 2021 roku pod kątem VR.

Metaverse, czyli nowy świat

Ciężko przejść do tematu wirtualnej rzeczywistości bez wzmianki o Meta. Mark Zuckerberg rozpoczął realizację swojej wizji, która polega na zatarciu granicy między prawdziwym światem, a rzeczywistością wirtualną.

Ciekawostką jest fakt, że określenie takie jak metaverse wymyślił autor książek science fiction, jakim jest Neal Stephenson. W jego powieści Snow Crash z 1992 roku istnieje wirtualny odpowiednik świata, w którym ludzie mogą prowadzić drugie życie. Każdy ma swojego awatara za pośrednictwem którego wykonuje różne czynności i wchodzi w interakcje z innymi awatarami, należącymi do prawdziwych osób.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

Powyższy opis książki science fiction jest niemal dokładnie tym, co postanowił zrealizować Mark Zuckerberg. Ludzie mają uczestniczyć w koncertach, czy na przykład w spotkaniach służbowych, tyle że za pośrednictwem gogli VR w przeznaczonym do tego metawersum. W skrócie, mamy tam wręcz przenieść swoje życie i realizować możliwie szeroki wachlarz czynności. Nie każdy będzie tym zainteresowany, ale niewątpliwie jest to istotna zapowiedź 2021 roku.

Jakie gry VR były najciekawsze w 2021 roku?

"I Expect You To Die" jest grą dla posiadaczy HTC Vive, Oculus Rift, czy Valve Index. Ten tytuł pozwala wcielić się w rolę tajnego agenta, zdolnego do posługiwania się telekinezą i wymaga rozwiązywania różnego rodzaju zagadek, co z kolei pozwoli wybrnąć z potencjalnie śmiertelnych scenariuszy. Ciekawe jest to, że niemal na każdym kroku czyhają na nas pułapki, a w połączeniu z goglami VR, efekt bywa przerażający i jednocześnie zabawny. Gra doczekała się kontynuacji w postaci "I Expect You To Die 2", która miała swoją premierę 24 sierpnia 2021 roku. Oceny na Steam są bardzo pozytywne.

"The Climb 2" to druga odsłona symulatora wspinaczki w wirtualnej rzeczywistości. Tego typu czynności sprawdzają się zaskakująco dobrze w goglach VR i potrafią wciągać. Wrażenie przebywania wysoko nad ziemią z początku jest naprawdę ciekawym doznaniem, a sam proces wspinania daje sporo satysfakcji. Tytuł miał swoją premierę 4 marca 2021 roku i do dziś cieszy się sporym uznaniem wśród posiadaczy Oculus Quest oraz Quest 2.

Źródło: Pexels

"Hitman 3 VR" to prawdziwa gratka dla właścicieli PlayStation 4 lub PlayStation 5 oraz zestawu PlayStation VR. Agent 47 w wersji na gogle wirtualnej rzeczywistości to masa zabawy, stanowiąca bardzo immersyjne doświadczenie. Ogromna dawka swobody w realizacji zadań połączona z możliwościami oferowanymi przez PS VR to coś, czego trzeba spróbować. Co ciekawe, IO Interactive zapowiedziało "Hitman 3 VR" również na PC, ale trzeba poczekać do 2022 roku.

Rozrywka elektroniczna coraz chętniej przyjmuje możliwości oferowane przez gogle VR. Wydaje się, że powstaje coraz więcej ciekawych gier, a w samym 2021 roku można znaleźć sporo perełek. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wirtualna rzeczywistości rozwinie się w kolejnych latach. Co prawda w tym roku taka kategoria nie pojawiła się w naszym plebiscycie Imperatory WP, ale osoby zainteresowane tematyką gier, gorąco zachęcamy do oddawania głosów na najlepsze tytułu multiplayer oraz single player.

Program Roku 2021: Przystępny, prosty i użyteczny

Niemal wszyscy korzystamy z laptopów czy smartfonów, ale prawdziwą robotę wykonują programy. Oczywiście często o tym nie myślimy, lecz wszelkiej maści oprogramowanie wyręcza nas z wielu trudów dnia codziennego. Dodatkowo jesteśmy rozpieszczani przez regularnie otrzymywane aktualizacje, które z zasady wiążą się z poprawioną wydajnością i wyższym komfortem.

Autor: Marcin Hołowacz | 29.12.2021

Imperatory WP są idealnym wydarzeniem do tego, żeby wybrać program roku i przy okazji docenić pracę, jaka została włożona w stworzenie jego kolejnej, doskonalszej odsłony. Decyzję zostawiamy w rękach naszych czytelników i z niecierpliwością wyczekujemy dnia, w którym zostanie wyłoniony najlepszy program roku 2021.

Microsoft Windows 11

Microsoft Windows 11 ma być nowym rozdziałem w rozwoju PC. Czy tak faktycznie jest? Dowiemy się między innymi dzięki głosom oddanym w plebiscycie Imperatory WP, więc gorąco zachęcamy do wytypowania króla programów.

Windows 11 oferuje między innymi zmiany wizualne w zakresie interfejsu, wiele odświeżonych okien systemowych, a także nowe kontrastowe zestawy, które stworzono z myślą o osobach mających problemy ze wzrokiem. Poprawiono obsługę wielu monitorów, a także obsługę w urządzeniach z dotykowym ekranem. Zadbano także o możliwość bezpośredniego ładowania danych do pamięci karty graficznej oraz o integrację z Xbox Game Pass, co powinno ucieszyć miłośników rozrywki elektronicznej.

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT WINDOWS 11

Android 12

Android 12 od Google nie jest robotem przypominającym człowieka, ponieważ to tylko system operacyjny. Trochę szkoda, ale trzeba przyznać, że jego nowa odsłona niesie za sobą zmiany wizualne, które podobają się wielu osobom. Poprawiono układ ekranu blokady, wprowadzono tryb jednoręczny, pomyślano o panelu gamingowym. Ta ostatnia z przykładowych nowości wiąże się z opcją łatwego pomiaru klatek na sekundę oraz nagrywania ekranu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na świetną rzecz, czyli ulepszone zarządzanie prywatnością i ułatwione sprawdzanie np. tego, jak często aplikacje chcą wyjątkowo poufnych uprawnień. Nie da się ukryć, że Android to aktualnie jeden z najważniejszych systemów operacyjnych, ale prawdziwe pytanie brzmi, czy Android 12 podbił serca naszych czytelników? Zachęcamy do oddawania głosów na program roku 2021.

ODDAJ GŁOS NA ANDROID 12

Blender 3.0

Blender 3.0 od Blender Foundation to bezpłatne narzędzie do tworzenia grafiki 3D, a przecież wiadomo, że jak coś jest za darmo, to musi być dobre, prawda? Żartujemy. Program jest świetny ze względu na oferowane możliwości, a nie swoją „darmowość”. Warto zaznaczyć, że nowości związane z wersją 3.0 to między innymi szybsze ładowanie plików, wydajniejszy silnik renderujący, dodatkowe opcje pozwalające na lepszą personalizację, usprawnienia w zakresie np. łatwego uzyskania bardziej realistycznej skóry postaci, a także dopracowany Asset Browser.

Wyżej podaliśmy kilka fajnych nowości, lecz to tylko wybrane przykłady, a ogrom wszystkich zmian może się okazać przytłaczający. Ostatecznie temat sprowadza się do tego, że Blender 3.0 stanowi świetną alternatywę dla 3DS Max i jest ceniony przez wielu profesjonalistów na całym świecie. Czy nasi czytelnicy uznają Blender 3.0 za program roku? Głosy oddane w plebiscycie pozwolą na poznanie odpowiedzi.

ODDAJ GŁOS NA BLENDER 3.0

DaVinci Resolve 17

DaVinci Resolve 17 od BlackMagic Design to nowa wersja profesjonalnego oprogramowania do nieliniowej edycji wideo z zaawansowanymi narzędziami przeznaczonymi do kontroli oraz korekty kolorów. Brzmi super, ale to nie koniec, bo pomimo tego, że jest to program w dużej mierze przeznaczony dla profesjonalnych użytkowników, to charakteryzuje się niezwykle intuicyjnym interfejsem. Innymi słowy DaVinci Resolve 17 jest dla całej rodziny, bo każdy się w nim odnajdzie.

Najnowsza wersja to szereg ulepszeń oraz nowości, a jedną z bardziej interesujących informacji jest fakt, że dzięki pełnej obsłudze chipów Apple M1 Pro oraz ‌M1‌ Max, DaVinci Resolve 17 pozwoli na kilka razy szybszą edycję filmów. To ważne, ponieważ w dzisiejszej rzeczywistości każdy narzeka na brak czasu, więc szybciej znaczy lepiej! Dlatego zachęcamy do błyskawicznego głosowania na najlepszy program roku i zdecydowania o tym, czy DaVinci Resolve 17 będzie zwycięzcą.

ODDAJ GŁOS NA DAVINCI RESOLVE 17

Microsoft Office 2021

Tworzenie tabelek i pisanie raportów nigdy nie było tak przyjemne! Być może trochę przesadzamy, ale trzeba przyznać, że Office od Microsoftu to pakiet niezwykle popularnych narzędzi do pracy. Office 2021 stanowi interesującą alternatywę dla tych, którzy nie chcą brnąć w subskrypcję Microsoft 365.

Użytkownicy Microsoft Office 2021 mogą liczyć na poprawioną wydajność oraz usprawnienia w zakresie stabilności. Lepszy komfort pracy będzie zapewniony m.in. przez tryb ciemny oraz zintegrowaną wyszukiwarkę Microsoft Search, która przełoży się na spójne środowisko wyszukiwania. Oznacza to tyle, że wyszukując np. pliku, konkretnej osoby, czy witryny, zawsze można bez problemu posłużyć się Microsoft Search. Brzmi dobrze? Zdecydujcie czy Microsoft Office 2021 to program roku. Zapraszamy do głosowania. Śmiało!

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT OFFICE 2021

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij