Wirtual to nowy real. VR staje się codziennością

Można powiedzieć, że technologia VR rozwija się w stabilnym tempie. Znajduje coraz więcej zastosowań, które pomagają między innymi w szkoleniu specjalistów wielu branż. Główną zaletą gogli VR jest możliwość przeprowadzenia szkolenia w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Dodatkowo użytkownik ma wrażenie, jakby faktycznie znajdował się np. w kokpicie myśliwca – VR jest wykorzystywane do szkolenia pilotów przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Autor: Marcin Hołowacz | 03.01.2022

Wirtualna rzeczywistość nabiera na znaczeniu, ale chodzi zarówno o te poważniejsze zastosowania, jak i zwyczajną rozrywkę. Sprawdźmy w jakim kierunku zmierzają tego typu technologie, jakie gry okazały się być najciekawsze oraz co można wyróżnić w 2021 roku pod kątem VR.

Metaverse, czyli nowy świat

Ciężko przejść do tematu wirtualnej rzeczywistości bez wzmianki o Meta. Mark Zuckerberg rozpoczął realizację swojej wizji, która polega na zatarciu granicy między prawdziwym światem, a rzeczywistością wirtualną.

Ciekawostką jest fakt, że określenie takie jak metaverse wymyślił autor książek science fiction, jakim jest Neal Stephenson. W jego powieści Snow Crash z 1992 roku istnieje wirtualny odpowiednik świata, w którym ludzie mogą prowadzić drugie życie. Każdy ma swojego awatara za pośrednictwem którego wykonuje różne czynności i wchodzi w interakcje z innymi awatarami, należącymi do prawdziwych osób.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

Powyższy opis książki science fiction jest niemal dokładnie tym, co postanowił zrealizować Mark Zuckerberg. Ludzie mają uczestniczyć w koncertach, czy na przykład w spotkaniach służbowych, tyle że za pośrednictwem gogli VR w przeznaczonym do tego metawersum. W skrócie, mamy tam wręcz przenieść swoje życie i realizować możliwie szeroki wachlarz czynności. Nie każdy będzie tym zainteresowany, ale niewątpliwie jest to istotna zapowiedź 2021 roku.

Jakie gry VR były najciekawsze w 2021 roku?

"I Expect You To Die" jest grą dla posiadaczy HTC Vive, Oculus Rift, czy Valve Index. Ten tytuł pozwala wcielić się w rolę tajnego agenta, zdolnego do posługiwania się telekinezą i wymaga rozwiązywania różnego rodzaju zagadek, co z kolei pozwoli wybrnąć z potencjalnie śmiertelnych scenariuszy. Ciekawe jest to, że niemal na każdym kroku czyhają na nas pułapki, a w połączeniu z goglami VR, efekt bywa przerażający i jednocześnie zabawny. Gra doczekała się kontynuacji w postaci "I Expect You To Die 2", która miała swoją premierę 24 sierpnia 2021 roku. Oceny na Steam są bardzo pozytywne.

"The Climb 2" to druga odsłona symulatora wspinaczki w wirtualnej rzeczywistości. Tego typu czynności sprawdzają się zaskakująco dobrze w goglach VR i potrafią wciągać. Wrażenie przebywania wysoko nad ziemią z początku jest naprawdę ciekawym doznaniem, a sam proces wspinania daje sporo satysfakcji. Tytuł miał swoją premierę 4 marca 2021 roku i do dziś cieszy się sporym uznaniem wśród posiadaczy Oculus Quest oraz Quest 2.

Źródło: Pexels

"Hitman 3 VR" to prawdziwa gratka dla właścicieli PlayStation 4 lub PlayStation 5 oraz zestawu PlayStation VR. Agent 47 w wersji na gogle wirtualnej rzeczywistości to masa zabawy, stanowiąca bardzo immersyjne doświadczenie. Ogromna dawka swobody w realizacji zadań połączona z możliwościami oferowanymi przez PS VR to coś, czego trzeba spróbować. Co ciekawe, IO Interactive zapowiedziało "Hitman 3 VR" również na PC, ale trzeba poczekać do 2022 roku.

Rozrywka elektroniczna coraz chętniej przyjmuje możliwości oferowane przez gogle VR. Wydaje się, że powstaje coraz więcej ciekawych gier, a w samym 2021 roku można znaleźć sporo perełek. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wirtualna rzeczywistości rozwinie się w kolejnych latach. Co prawda w tym roku taka kategoria nie pojawiła się w naszym plebiscycie Imperatory WP, ale osoby zainteresowane tematyką gier, gorąco zachęcamy do oddawania głosów na najlepsze tytułu multiplayer oraz single player.

Program Roku 2021: Przystępny, prosty i użyteczny

Niemal wszyscy korzystamy z laptopów czy smartfonów, ale prawdziwą robotę wykonują programy. Oczywiście często o tym nie myślimy, lecz wszelkiej maści oprogramowanie wyręcza nas z wielu trudów dnia codziennego. Dodatkowo jesteśmy rozpieszczani przez regularnie otrzymywane aktualizacje, które z zasady wiążą się z poprawioną wydajnością i wyższym komfortem.

Autor: Marcin Hołowacz | 29.12.2021

Imperatory WP są idealnym wydarzeniem do tego, żeby wybrać program roku i przy okazji docenić pracę, jaka została włożona w stworzenie jego kolejnej, doskonalszej odsłony. Decyzję zostawiamy w rękach naszych czytelników i z niecierpliwością wyczekujemy dnia, w którym zostanie wyłoniony najlepszy program roku 2021.

Microsoft Windows 11

Microsoft Windows 11 ma być nowym rozdziałem w rozwoju PC. Czy tak faktycznie jest? Dowiemy się między innymi dzięki głosom oddanym w plebiscycie Imperatory WP, więc gorąco zachęcamy do wytypowania króla programów.

Windows 11 oferuje między innymi zmiany wizualne w zakresie interfejsu, wiele odświeżonych okien systemowych, a także nowe kontrastowe zestawy, które stworzono z myślą o osobach mających problemy ze wzrokiem. Poprawiono obsługę wielu monitorów, a także obsługę w urządzeniach z dotykowym ekranem. Zadbano także o możliwość bezpośredniego ładowania danych do pamięci karty graficznej oraz o integrację z Xbox Game Pass, co powinno ucieszyć miłośników rozrywki elektronicznej.

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT WINDOWS 11

Android 12

Android 12 od Google nie jest robotem przypominającym człowieka, ponieważ to tylko system operacyjny. Trochę szkoda, ale trzeba przyznać, że jego nowa odsłona niesie za sobą zmiany wizualne, które podobają się wielu osobom. Poprawiono układ ekranu blokady, wprowadzono tryb jednoręczny, pomyślano o panelu gamingowym. Ta ostatnia z przykładowych nowości wiąże się z opcją łatwego pomiaru klatek na sekundę oraz nagrywania ekranu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na świetną rzecz, czyli ulepszone zarządzanie prywatnością i ułatwione sprawdzanie np. tego, jak często aplikacje chcą wyjątkowo poufnych uprawnień. Nie da się ukryć, że Android to aktualnie jeden z najważniejszych systemów operacyjnych, ale prawdziwe pytanie brzmi, czy Android 12 podbił serca naszych czytelników? Zachęcamy do oddawania głosów na program roku 2021.

ODDAJ GŁOS NA ANDROID 12

Blender 3.0

Blender 3.0 od Blender Foundation to bezpłatne narzędzie do tworzenia grafiki 3D, a przecież wiadomo, że jak coś jest za darmo, to musi być dobre, prawda? Żartujemy. Program jest świetny ze względu na oferowane możliwości, a nie swoją „darmowość”. Warto zaznaczyć, że nowości związane z wersją 3.0 to między innymi szybsze ładowanie plików, wydajniejszy silnik renderujący, dodatkowe opcje pozwalające na lepszą personalizację, usprawnienia w zakresie np. łatwego uzyskania bardziej realistycznej skóry postaci, a także dopracowany Asset Browser.

Wyżej podaliśmy kilka fajnych nowości, lecz to tylko wybrane przykłady, a ogrom wszystkich zmian może się okazać przytłaczający. Ostatecznie temat sprowadza się do tego, że Blender 3.0 stanowi świetną alternatywę dla 3DS Max i jest ceniony przez wielu profesjonalistów na całym świecie. Czy nasi czytelnicy uznają Blender 3.0 za program roku? Głosy oddane w plebiscycie pozwolą na poznanie odpowiedzi.

ODDAJ GŁOS NA BLENDER 3.0

DaVinci Resolve 17

DaVinci Resolve 17 od BlackMagic Design to nowa wersja profesjonalnego oprogramowania do nieliniowej edycji wideo z zaawansowanymi narzędziami przeznaczonymi do kontroli oraz korekty kolorów. Brzmi super, ale to nie koniec, bo pomimo tego, że jest to program w dużej mierze przeznaczony dla profesjonalnych użytkowników, to charakteryzuje się niezwykle intuicyjnym interfejsem. Innymi słowy DaVinci Resolve 17 jest dla całej rodziny, bo każdy się w nim odnajdzie.

Najnowsza wersja to szereg ulepszeń oraz nowości, a jedną z bardziej interesujących informacji jest fakt, że dzięki pełnej obsłudze chipów Apple M1 Pro oraz ‌M1‌ Max, DaVinci Resolve 17 pozwoli na kilka razy szybszą edycję filmów. To ważne, ponieważ w dzisiejszej rzeczywistości każdy narzeka na brak czasu, więc szybciej znaczy lepiej! Dlatego zachęcamy do błyskawicznego głosowania na najlepszy program roku i zdecydowania o tym, czy DaVinci Resolve 17 będzie zwycięzcą.

ODDAJ GŁOS NA DAVINCI RESOLVE 17

Microsoft Office 2021

Tworzenie tabelek i pisanie raportów nigdy nie było tak przyjemne! Być może trochę przesadzamy, ale trzeba przyznać, że Office od Microsoftu to pakiet niezwykle popularnych narzędzi do pracy. Office 2021 stanowi interesującą alternatywę dla tych, którzy nie chcą brnąć w subskrypcję Microsoft 365.

Użytkownicy Microsoft Office 2021 mogą liczyć na poprawioną wydajność oraz usprawnienia w zakresie stabilności. Lepszy komfort pracy będzie zapewniony m.in. przez tryb ciemny oraz zintegrowaną wyszukiwarkę Microsoft Search, która przełoży się na spójne środowisko wyszukiwania. Oznacza to tyle, że wyszukując np. pliku, konkretnej osoby, czy witryny, zawsze można bez problemu posłużyć się Microsoft Search. Brzmi dobrze? Zdecydujcie czy Microsoft Office 2021 to program roku. Zapraszamy do głosowania. Śmiało!

ODDAJ GŁOS NA MICROSOFT OFFICE 2021

Gra Roku 2021 - MULTIPLAYER: W grupie weselej!

Czasem tryb dla pojedynczego gracza to za mało i chcemy przeżywać wirtualne przygody z drugą osobą. Może to być na przykład kooperacja, która zachęci nas do wspólnego rozwiązywania różnych problemów i dążenia do tego samego celu. Inni będą szukać czegoś zupełnie innego, a konkretniej walki z graczami, mogącymi zapewnić większy stopień wyzwania niż sztuczna inteligencja.

Autor: Marcin Hołowacz | 29.12.2021

Imperatory WP są okazją do wyróżnienia najlepszej gry wieloosobowej, a wyboru dokonają nasi czytelnicy. Zachęcamy do głosowania i wskazania tytułu, który skradł wam najwięcej czasu, przy okazji dostarczając masy rozrywki.

It Takes Two

"It Takes Two" pokazuje, jak przygotować zabawę dla dwóch osób w dobrym wydaniu. Tytuł daje szansę na kooperację, ale dodatkowo jest tu również mnóstwo humoru i czystego szaleństwa. Jakby tego było mało, gra oferuje bardzo zróżnicowane pomysły na minigry, które bywają zwariowane, pomysłowe, a przede wszystkim przyjemne podczas ogrywania. Jeżeli pokochaliście "It Takes Two" od Hazelight, to zapraszamy do oddania głosu.

ODDAJ GŁOS NA IT TAKES TWO

Valheim

Można powiedzieć, że "Valheim" od Iron Gate zaskoczyło cały świat. Debiut w Early Access i wyjątkowo niska jak na dzisiejsze czasy waga w postaci 1 GB, czy to brzmi jak zapowiedź bestsellera? Okazuje się, że gracze pokochali przygody w skórze wikingów, wynagradzającą eksplorację świata, niespodziewane zagrożenia, a także możliwość budowania bazy wspólnie ze znajomymi. Oddajcie swój głos na "Valheim", jeśli waszym zdaniem zasługuje na miano gry roku.

ODDAJ GŁOS NA VALHEIM

New World

"New World" to MMORPG, w którym gracze otrzymują możliwość brania udziału w wielkich bitwach przeciwko innym ludziom, ale nie zabrakło też opcji polegającej na wspólnym zwalczaniu potworów. Pod względem grafiki wyszło bardzo ładnie, a mechanika walki oraz interakcje ze środowiskiem są zaskakująco płynne, jak na ten gatunek. Gracze często chwalą również system craftingu i polską wersję językową. Głosujcie na "New World", jeśli waszym zdaniem Amazon Games stworzyło grę roku.

ODDAJ GŁOS NA NEW WORLD

Chivalry 2

"Chivalry 2" od Torn Banner Studios wrzuca nas w wir krwawej walki i oferuje przy tym sporo wyzwań oraz zabawy. Wystarczy wybrać klasę postaci, dopracować styl swojego wojowania bronią białą lub dystansową i można cieszyć się z wygranych bitew, które z reguły nie przychodzą łatwo. Zręcznościowy model walki jest względnie prosty, ale żeby dojść do mistrzowskiego poziomu, niezbędna będzie odrobina treningu. Zachęcamy do oddawania głosów na "Chivalry 2" jeśli grze udało się zaskarbić waszą sympatię.

ODDAJ GŁOS NA CHIVALRY

Halo Infinite

"Halo Infinite" zebrało pochlebne recenzje i wprowadziło serię w odrobinę bardziej sandboxowy styl. Nie zabrakło pięknych widoków, zróżnicowanych obszarów do zwiedzania, a także licznych potyczek oferujących sporo zabawy. Dla fanów serii niezwykle ważna będzie kampania dla pojedynczego gracza i kontynuacja historii Master Chiefa, ale "Halo Infinite" to również doskonały tryb sieciowy.

Potyczki z innymi graczami są pełne szybkiej akcji, która wymaga pełnego skupienia. Zróżnicowane tryby rozgrywki oferują różnorodność, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Można powiedzieć, że nie ma tu żadnej rewolucji, ale czy miłośnicy serii jej potrzebują? Multiplayer w "Halo Infinite" ma spore grono zwolenników, a jeśli waszym zdaniem zasługuje na miano gry roku, oddajcie swój głos.

ODDAJ GŁOS NA HALO INFINITE

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij